0:00
0:00
Denní menu16. 10. 20173 minuty

Bloomberg: Jak se outsider z Tokia stane tváří českého nacionalismu

Tomio Okamura 
Autor: TOMÁŠ TESAŘ

Tomio Okamura je dítětem multikulturalismu. Jako syn z česko-korejsko-japonské rodiny to ale neměl lehké. V Česku i v Japonsku se stal obětí rasistické šikany, kvůli které – jak sám o sobě prozradil – se do 14 let pomočoval a do 21 koktal.

"I to může vysvětlovat, proč jeho strana je tak vehementně proti imigraci, proč chce vystoupení z EU a proč líčí islám jako hitlerovský nacismus," píše agentura Bloomberg ve velkém Okamurově profilu, který poslala o víkendu do světa pod chytlavým titulkem How a Tokyo-Born Outsider Became the Face of Czech Nationalism. S upozorněním, že Okamurovo hnutí Svoboda a přímá demokracie se může po volbách stát čtvrtou nejsilnější stranou v českém parlamentu.

↓ INZERCE

„Žijeme pod diktátem EU,“ říká reportérce 45letý politik v hospodě v historickém centru Prahy. „Ani Sovětský svaz se neodvážil diktovat nám, kdo by tady měl a neměl žít.“ Přitažlivost SPD dává Bloomberg do souvislosti s úspěchem německé AfD nebo rakouských Svobodných, kteří mají po víkendu nakročeno do vlády. A dodává, že krajně pravicové strany má v parlamentu i Maďarsko nebo Slovensko.

Bloomberg připomíná, že Česko přijalo v rámci unijního redistribučního mechanismu jen 12 uprchlíků z 1600, které na zemi připadly, ale protiuprchlická nota je před volbami silná u řady stran včetně sociálních demokratů nebo hnutí ANO. Okamurovu kampaň ilustruje tím, že SPD obviňuje muslimy z propagace terorismu a požaduje „nulovou toleranci“ vůči žadatelům o azyl - nebo že spoluobčany vyzývá k tomu, aby přestali kupovat kebab a dali muslimům najevo svůj odpor venčením psů a prasat v okolí mešit, byť v Česku s více než desetimilionovou populací jsou jen dvě.

„Jsem naprosto alergický na rasismus a xenofobii, protože jsem to zažil z první ruky,“ říká v článku Okamura „bez známky někdejšího koktání“. Islám ale podle něj není náboženství, nýbrž ideologie zla. Prozatím podle Bloombergu vypadá jako vyvrhel, se kterým hlavní strany nechtějí mít nic společného. Ale podle posledních průzkumů SPD dovedně sbírá podporu u všech voličů, kteří chtějí volit proti islámu a uprchlíkům. Tím, že luxuje hlasy od všech podobných stran, má šanci na solidní volební výsledek. „Pokud SPD skutečně získá 9 procent hlasů, nebude možné ji ignorovat,“ varuje v Bloombergu Kamil Švec, profesor politických věd na Karlově univerzitě. „Přidejte komunisty - a plná pětina parlamentu bude představovat vážně vyloučené voliče.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].