0:00
0:00
Audit Jana Macháčka8. 12. 20093 minuty

Temelín a Rusové

Astronaut

Vzhledem ke spekulacím – či spíše kachně - o návštěvě Baracka Obamy v Praze je téma dostavby jaderné elektrárny Temelín znovu na stole či v centru pozornosti.

Obama měl podle MfDnes – kromě dohody o jaderném odzbrojení – podepsat (či tzv. zaštítit) s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v Praze dohodu o vzniku společné firmy americko-japonského Westinghouse a ruského RosAtom, která by měla dostavět Temelín.

↓ INZERCE

Nedávno se objevily v médiích úvahy o tom, že by česká vláda mohla připravit speciální zákon o dostavbě Temelína (či zákon o energetické bezpečnosti nebo jaderné energetice), který by ze strategicko-bezpečnostních důvodů vyloučil zájemce z určitého teritoria, apod.

Těžko si však představit, že by se něco takového mohlo povést. Jednorázové zákony o jedné věci jsou z pohledu právní kultury a čistoty nehoráznost, nicméně lze pochopit, že když jde o věci národní bezpečnosti, stojí estetická kritéria stranou. Lze si však stěží představit, že země závislá na ruském plynu, ropě a jaderném palivu schválí zákon, který by vylučoval ze hry ruské podniky.

Pokud se rozhodneme, že Rusy v Temelíně nechceme (a že to je absolutní priorita, která stojí nade vším), zdají se mi vhodnější jiná dvě řešení. Obě ale předpokládají zrušení tendru ČEZ na pět jaderných reaktorů, resp. zrušení tendru na ty dva reaktory, které se týkají Temelína (další tři reaktory chce ČEZ stavět v cizině).

První možnost je rozhodnutí ČEZ o vytvoření společného podniku na výstavbu další dvou bloků jaderné elektrárny. Vytvoření společného podniku je strategickým rozhodnutím firmy a nemusí mu předcházet žádná veřejná soutěž. ČEZ může vytvořit společný podnik na dostavbu jaderné elektrárny buď s francouzskou Arevou nebo Westinghousem (s Arevou uzavřel 17. listopadu ČEZ smlouvu o obohacování paliva). Takhle se právě rozhodli v Polsku.

Druhá varianta je ČEZ rozdělit na dva podniky, resp. z něj jadernou divizi vyjmout a převést ji zpět pod plnou akcionářskou kontrolu státu. Taková firma pak může vytvářet společný podnik na dostavbu dalších dvou reaktorů s kým chce.

A ještě dvě volně související poznámky.

1. První se týká spekulace na téma společný podnik mezi Westinghousem a RosAtomem. Kdyby se něco takového opravdu chystalo, tak si nedělejme iluze, že motivem je česká bezpečnost. Motivem a cílem by bylo vyšachování Francouzů. Tečka.

2. Druhá se týká možného summitu Obama-Medveděv v Praze. Nepřipadá vám zvláštní, že dříve se podobné summity konaly na Islandu, ve Švédsku, ve Švýcarsku, Irsku, tedy na neutrálních teritoriích? My přece neutrální nejsme. Byla by taková schůzka vůbec v našem zájmu? Nebo se autor auditu projevuje jako zastydlý studenoválečník?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].