Svět zase na sudu s prachem
Rusko, Ukrajina a plyn :: Nábor iráckých militantů v Saúdské Arábii :: Vleklá krize eurozóny
Venku svítí slunce a mistrovství světa ve fotbale vesele prokukuje do televizních obrazovek, hospod a domácností, svět ovšem zase jednou vypadá jako sud s prachem.
Rusko a Ukrajina se nad ránem nedohodly na cenách plynu. Ono se také těžko dohaduje, když se z Ruska na východ Ukrajiny zrovna přesouvá těžká vojenská technika a proruští povstalci sestřelují letadla s ukrajinskými výsadkáři.
Pokud je záměrem Ruska nedohodnout se, je nevyhnutelné, že to v důsledku povede k výpadkům dodávek plynu do Evropy, protože ukrajinské teritorium nelze zatím nijak tranzitně nahradit. To ovšem může narušit evropskou ekonomiku natolik, že všechny předpovědi ekonomického růstu, síly eura, vzestupu akcií a kdovíčeho ještě můžeme rovnou začít přepisovat.
…
Daleko větší potenciální globální destabilizátor je však vývoj na Blízkém východě, především v Iráku. Možná ještě více než zprávy o tisících popravených iráckých vojáků člověka znervózní zpráva Bloombergu o tom, jak se rekrutují bojovníci ISIL (Islámský stát v Iráku a Sýrii) v masivní „náborové kampani“ doslova v celé Saúdské Arábii včetně hlavního města.
Po Sýrii a Iráku může být dalším cílem militantů přímo sama Saúdská Arábie. Analýza odhaduje, že saúdskoarabský královský režim tentokrát takové povstání vůbec nemusí ustát.
…
I bez Iráku a Ukrajiny věští Wolfgang Münchau eurozóně vleklou stagnaci. Důvodem není nedostatek úvěrů, ale slabá poptávka domácností a jejich podceňovaná touha (především na jihu) zbavovat se dluhů, ať to stojí, co to stojí. Proti tomu bude podle všeho měnová politika bezmocná. K efektu odpákovávání domácností se v roce 2016 připojí automatické restrikce, které spustí fiskální kompakt.
Bude to prý mnohem brutálnější než dvě japonská ztracená desetiletí a politická dohra bude také destruktivní.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].