0:00
0:00
Audit Jana Macháčka16. 4. 20093 minuty

Krugman o rakouských bankách a americké oživení s otazníkem

Astronaut
Jan Macháček Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Paul Krugman, ekonom, nobelista a komentátor deníku The New York Times promluvil na přednášce v New Yorku o tom, že Rakousko by se mohlo stát třetí evropskou zemí (po Islandu a Irsku), která bude muset možná čelit hrozbě státního bankrotu. Představitelé alpského státu v čele s ministrem financí Josefem Prollem a předsedou centrální banky Ewaldem Nowotnym Krugmanovu kritiku tvrdě odmítli. Pravděpodobnost státního bankrotu v Rakousku se prý rovná nule a tamější banky jsou zcela určitě zdravé. Krugman se k tématu vrátil na svém blogu„Svědomí Liberála". Americký ekonom se hájí tím, že řekl naprostou samozřejmost, protože expozice rakouských bank v zemích východní Evropy je nesrovnatelně vyšší než u jakýchkoli jiných států západní Evropy (viz.tabulka).

↓ INZERCE

Otázkou ovšem je, co to je za graf, protože zdrojem je webová stránka http://flutethoughts.blogspot.com/. Není jasné co je východní Evropa, patří sem i Česká republika nebo Maďarsko? Pokud ale vezmeme státy střední Evropa (tedy region, kterému se říká CEE), byla by asi expozice rakouských bank ještě o něco větší. Důležité ale pro nás je, že Česká spořitelna financuje své aktivity z českých deposit a je naopak čistým věřitelem „své matky". To platí i pro ostatní velké české zahraničně vlastněné banky.

Graf Autor: Jan Macháček

Server http://www.calculatedrisk.blogspot.com/ relativizuje úvahy o možnostech brzkého amerického hospodářského oživení. Využití kapacit (capacity utilization) je v USA na nejnižší úrovni od roku 1967, kdy se ukazatel začal měřit. To ovšem znamená, že zcela odpadá možnost investování do nových produkčních zařízení a růst tedy nebude tzv. tažen investicemi. Server upozorňuje i na to, že průmyslová výroba ve Spojených Státech poklesla v prvním čtvrtletí meziročně o 20 procent, ale propad pokračoval i v březnu, kdy průmyslová výroba poklesla meziměsíčně o 1,7 procenta, meziročně o 13 procent.

Graf Autor: Jan Macháček

Komentátor deníku The Financial Times William Buiterkritizuje tzv. stresový test, kterým americká vláda a centrální banka zkoušejí odolnost tamějších bank. Podle Buitera se test soustředí pouze na toxická aktiva z hypoteční krize, nikoli na další špatné úvěry způsobené ekonomickou recesí. Vláda si neumí ověřit informace pocházející z privátních zdrojů. A hospodářství už se nachází v horším stavu, než který předpokládá „stresový test".


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].