Záhadná fotka z Lán: Jedli ministři s rouškou, nebo bez?
Účastníci schůzky se vykrucují, policejní prezident uznal, že lepší by bylo schůzovat on-line
Snímek ze sobotní schůzky poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, kterou umístil na Twitter odpoledne hradní mluvčí Jiří Ovčáček, dostala účastníky jednání do prekérní situace ohledně nařízení pro boj s koronavirem.
Mluvčí vyfotil u stolu 13 lidí včetně tří členů vlády, policejního prezidenta, guvernéra ČNB a nejbližších spolupracovníků prezidenta, který sedí na protější straně v čele. Jde o poradní orgán prezidenta, setkání se konalo na zámku v Lánech. Všichni účastníci sice mají roušky, ale vzdálenosti u stolu jsou minimální.
Z dnešního jednání expertního týmu pana prezidenta v Lánech. pic.twitter.com/rskt74HukS
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 4, 2020
Hlavní otázka, která se v reakcích na Ovčáčkovu fotku po celé odpoledne množí, se nicméně netýká rozestupů, ale toho, jak dokázali Zemanovi hosté s rouškami zkonzumovat pohoštění, které mají na fotce před sebou na talířích.
Ministr vnitra Jan Hamáček se přímé odpovědi na to, jestli po celou dobu měl roušku a jak s ní jedl, vyhnul. „Obraťte se na Kancelář prezidenta republiky,“ odpověděl a zavěsil. Na opakovanou otázku textovou zprávou už nereagoval. Hamáček už přitom jeden obdobný incident tento týden měl. Na fotce z jednání krizového štábu byl zachycen bez roušky, což poté sám uznal jako chybu a poslal 10 tisíc jako dar motolské nemocnici. Stejně se zachovali i ostatní.
„Nemám na vás čas, kontaktujte moji mluvčí,“ reagoval krátce poté po telefonu policejní prezident Jan Švejdar a zavěsil ještě dřív, než si stihl vyslechnout otázku ohledně sobotního setkání. „Řekl mi, ať si to komentuje pan Ovčáček,“ uvedla poté Švejdarova mluvčí. Posléze poslala odpověď, ve které Švejdar ujišťuje, že nic neporušil, ale uznává, že aranžmá schůzky nebylo optimální: „Fotografie možná nepůsobí nejšťastněji, nicméně pozvání od prezidenta republiky se neodmítá. Před schůzkou jsem byl negativně testován na koronavirus a po celou dobu jsem se choval maximálně zodpovědně. Osobně jsem prosazoval jednání on-line, což se nepodařilo. Pro příště budu v tomto důslednější.“
Nošení roušek mezi lidmi je povinné a vláda dává poslední dobou najevo, že je potřeba brát toto nařízení důsledně. Ve středu Hamáček po jednání krizového štábu oznámil záměr dát policii možnost rozdávat za nenošení roušek pokuty přímo na místě. Její výše může být až 10 tisíc korun, nyní se řeší ve správním řízení.
Zemanův mluvčí na dotazy ohledně stolování v Lánech rovněž reagoval vyhýbavě. Serveru lidovky.cz na dotaz, zda a jak účastníci schůzky jedli, odpověděl, že všichni lidé na planetě se pravidelně stravují a že dál nehodlá „vůbec nic vysvětlovat“.
Na twitteru se dnes objevila fotografie z videokonference, kde nemám roušku. Nebudu se vymlouvat, byla to chyba, pravidla platí pro každého. Odeslal jsem 10 tisíc korun jako dar FN Motol. pic.twitter.com/NrgwnimVc8
— Jan Hamáček (@jhamacek) April 1, 2020
Na dotaz Respektu, jak vyřešil konzumaci s rouškou, odpověděl ještě Zemanův kancléř Vratislav Mynář – a to jedním slovem „správně“. Na další dotazy nereagoval, další oslovení hosté neodpověděli vůbec.
Jako jediná byla ochotna odpovídat ministryně spravedlnosti Marie Benešová. „Servírovali nakrájený sýr, ten podstrčíte pod gumičkou,“ uvedla. Sama prý roušku po celou dobu měla na obličeji, ale zda si tak počínali i všichni ostatní, to prý „nesledovala“.
Podle Benešové navíc v pátek byli kvůli cestě do Lán všichni hosté testovaní, a to negativně. Patrně šlo o test, který měl eliminovat riziko nákazy prezidenta Zemana, který vzhledem k věku a kolísavému zdravotnímu stavu patří mezi ohroženou skupinu. Negativní test ovšem na povinnosti dodržovat vládní nařízení a nosit ve společnosti roušku nic nemění.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].