0:00
0:00
Agenda26. 2. 20204 minuty

Vlivný americký senátor Rubio řeší prodej Novy skupině PPF

Senátor žádá vládu o přezkum transakce. USA se ptají, zda odkup mediální skupiny CME nepovede ke zvýšení vlivu Číny v Evropě

Rubio a Fischer
Autor: rubio.senate.gov/

Během čtvrtka by mělo padnout rozhodnutí, zda mediální dům Central European Media Enterprises (CME) a s ním i nejvlivnější českou televizi Nova získá skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Stvrdit by to měli dosavadní většinoví majitelé Novy, americká firma AT&T,  i menšinoví akcionáři. Podle informací Respektu je však transakce citlivou otázku pro některé vlivné americké politiky. Jak týdeník zjistil, v uplynulých dnech navštívila Česko skupina čtyř amerických senátorů. Součástí delegace byl i republikánský zákonodárce Marco Rubio z Floridy, který se dlouhodobě zabývá bezpečnostními riziky souvisejícími s vlivem Číny - a toto téma řešil právě i v Praze.

PPF v Číně podniká, její Home Credit tam nabízí spotřebitelské úvěry. V Česku se vede veřejná debata, nakolik kvůli tomu PPF ovlivňuje českou zahraniční politiku vůči Pekingu, protože je na čínském režimu ekonomicky závislá. Součástí diskuse je tak i otázka, zda nákup Novy nepovede ke zvýšení vlivu Číny v Evropě. A nejde pouze o Česko, CME v současné době působí také na Slovensku, Bulharsku a Rumunsku. Právě o tyto otázky se měl senátor Rubio v Praze zajímat.

↓ INZERCE

„Otázce Číny jsme se samozřejmě s panem senátorem také věnovali. Mluvili jsme o práci, kterou jsme v českém Senátu v této souvislosti odvedli. Informoval jsem ho o veřejných slyšeních, která organizujeme, nebo o přijatých usneseních. Jenom k Číně jich bylo za minulý rok hned několik,“ potvrdil Respektu debatu na téma Číny šéf zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer, jenž se se stejně jako Rubio netají kritickým pohledem na Říši středu.

„Čínská lidová republika se stala jedním z celosvětových bezpečnostních témat, a to dnes už i pro Severoatlantickou alianci. Režim v Pekingu se za poslední roky podstatně změnil. Chová se asertivně, masivně investuje do armády a do nejnovějších technologií. A jak jsme viděli na nátlaku, který vyvíjela čínská ambasáda na předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, rozhodně to není velmoc, kterou bychom mohli podceňovat. Text, který si čínská ambasáda dovolila zaslat, je skutečně světový unikát,“ říká Fischer. Odkazuje tak na výhrůžky zemřelému šéfovi Senátu, že za jeho návštěvu Tchaj-wanu – který Čína považuje za své území – Peking ztrestá české investory působící v Číně.

Fischer s Rubiem řešil s ohledem na čínská rizika i prodej CME. „Záměr společnosti PPF koupit skupinu CME budí pozornost všude u našich spojenců. Ptali se mě na to opakovaně velvyslanci z několika spojeneckých zemí. Existují totiž obavy z ovlivňování veřejného mínění, například právě ve prospěch Čínské lidové republiky. Firma Home Credit, která je dceřinou firmou nizozemské skupiny, si u nás platila služby PR agentury za účelem ovlivnění veřejné diskuze ve prospěch Číny. Peníze tekly do institucí, které se do té doby vydávaly za nezávislé. A agentura dokonce interně monitorovala mě a dostávala za to zaplaceno,“ říká Fischer a dodává:

„Skupina CME je aktivní v několika členských zemích NATO. Z diskusí o vlivu dezinformací se stalo veřejné téma a sílí obavy z vměšování do suverénních institucí naší země ze zahraničí. Stojí za pozornost, že americký Kongres obnovil právě v Rumunsku a Bulharsku, kde CME působí, vysílání Rádia Svobodná Evropa. Jsou to země, kde je svoboda slova ohrožena a kde se za peníze amerických daňových poplatníků bude přispívat ke svobodné diskusi. To vyvolalo zájem Washingtonu. Pana senátora přirozeně zajímalo, jak hodnotíme, že právě sem má přijít finanční skupina, která zkoušela ve skrytu ovlivňovat veřejnou debatu.“

Jak přesně se k věci staví Rubio, ale Fischer neupřesňuje. Sám senátor nevydal žádný veřejný komentář, na svých webových stránkách pouze informoval o setkáních v Praze.

Nejde o jedinou podobnou aktivitu. Podobně Čínu a televizní transakci PPF řeší i čeští politici.  Jak již zjistil server Aktuálně.cz, senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec Jan Lipavský (oba Piráti) napsali americkým zákonodárcům, aby chystaný obchod prověřili. Podle nich existuje riziko, že Nova začne šířit čínskou propagandu, protože Kellner potřebuje mít s komunistickým státem dobré vztahy.

Aktuálně.cz upozornilo, že předmětem dopisu českých politiků bylo „bezprostřední riziko, že AT&T svůj mediální vliv ve střední Evropě předá Číně“. Zda americké úřady začnou řešit rizika transakce s ohledem na národní bezpečnost, ukáží další týdny. Podle nejnovějších zpráv požádal Rubio americká ministerstva financí a spravedlnosti o přezkum transakce. V dopise také kritizuje PPF.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].