0:00
0:00
Agenda29. 3. 20214 minuty

Tah zmocněncem. Odvolání Míla ukazuje, že Havlíček se prosazení Rosatomu nevzdává

Bezpečnostní rada státu se shodla, že tendr na dostavbu Dukovan ještě nemá být spuštěn

Odvolaný vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl
Autor: ČTK

Vláda na návrh ministr průmyslu Karla Havlíčka odvolala v pondělí vládního zmocněnce pro jádro Jaroslava Míla. Bývalého ředitele ČEZ si před časem vybral premiér Andrej Babiš jako respektovaného odborníka, který měl jemu a  ministru průmyslu pomoci zrealizovat největší geopolitickou zakázku Česka, rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Nejde o druhořadou personální rošádu, jakých se jinak děje v administrativě řada. A razantní krok nelze chápat ani tak, že Míl na svoji práci nestačil.

Za dobu svého působení v roli zmocněnce neudělal žádnou zásadní chybu, v médiích se vyjadřoval uměřeně, od začátku se pro stavbu snažil hledat široký konsensus. Byl to on, kdo v minulosti navrhnul, aby byla do přípravy zakázky vtažena i opozice - s argumentem, že kdyby v budoucnu vyhrála volby, měla by být s tendrem ztotožněna. Tím by se předešlo možnému rušení výběrového řízení, případným arbitrážím a blamáži.

↓ INZERCE

V prvních měsících fungovala spolupráce mezi zúčastněnými víceméně bezproblémově, ale časem se začaly kupit neshody. Ministr průmyslu Havlíček navenek vystupuje jako technokrat a bylo by logické, že se bude zajímat především o hladký průběh soutěže. To se však již řadu měsíců neděje. Přes odpor bezpečnostní komunity, tajných služeb i ministerstva zahraničí se zajímá především o to, aby se soutěže mohl zúčastnit ruský Rosatom. A to i za cenu, že se tím tendr komplikuje.

Kvůli vtahování Rosatomu opakovaně dochází ke konfliktům s bezpečnostními složkami, částí poslanců - a vystupoval proti tomu i sám Míl. Když Havlíček začal tvrdit, že Rusko se musí soutěže zúčastnit, protože tím vzroste tlak na ostatní uchazeče, aby přinesli lepší cenové nabídky, Míl to odmítl. Opoziční poslankyni Heleně Langšádlové v lednové dopisu, který získal Respekt a Aktuálně.cz, na  dotaz, zda bude mít vyloučení Ruska zásadní vliv na cenu, odpověděl, že nikoli.

A pokračoval: „Na cenu projektu má zásadní vliv dostatek času na předložení závazných nabídek a dále celková organizace a kvalita přípravy a provedení výběrového řízení podle mezinárodně uznávaných a standardně aplikovaných postupů. Nedostatek časového prostoru povede, s ohledem na potřebu vytvoření značných rezerv na straně dodavatele, k předložení závazných nabídek navýšených o desítky procent. Celkovou cenu projektu také zásadním způsobem ovlivňují náklady financování, které jsou na počtu účastníků nezávislé.“

Další střet přišel nyní, když ministr průmyslu a ČEZ chtěli za zády zmocněnce Míla de facto rozjet soutěž a pozvat do ní čtyři zájemce včetně Rosatomu, který prosazuje prezident Miloš Zeman. Jak upozornil Respekt a Aktuálně.cz, mělo k tomu dojít minulý pátek. Zveřejnění záměru vyvolalo tlak na vládu a opozice kontroverzní krok otevřela jako bod na plénu Poslanecké sněmovny. Premiér Babiš následně kroky Havlíčkova úřadu zastavil a  na pondělí svolal mimořádnou Bezpečnostní radu státu, aby se tu k věci vyjádřili zástupci bezpečnostní komunity. Míl již na jednání přizván nebyl, ale účastníkům napsal ostrý dopis.

V něm o snaze urychlit zakázku píše mimo jiné: „Jde o krok, který je v rozporu se schválenou strategií, věcným a časovým plánem a jako takový by výrazně narušil věrohodnost do té doby deklarovaného postupu ze strany státu,“ konstatuje nyní už bývalý vládní jaderný zmocněnec. Zároveň doplnil, že „předložený záměr, tak jak je formulován, ohrožuje schopnost České republiky obhájit svůj postup při eventuálních soudních sporech vyvolaných z titulu žalob ze strany protijaderných států“. „Zvažme, zda není lepší celý projekt pozastavit a vrátit se k němu až po volbách, kdy může získat dlouhodobou politickou podporu,“ dodal pak Míl.

Bezpečnostní rada státu se shodla, že tendr ještě nemá být spuštěn, uchazeči nedostanou plánovanou zadávací dokumentaci a budou muset vyplnit bezpečnostní dotazník, na jehož tvorbě se nebudou podílet jen ČEZ a Havlíček, ale i tajné služby. Odvolání Míla je tak dílčím krokem ministra Havlíčka, jak odstranit alespoň jednu z překážek na cestě k svému cíli poté, co mu plán s Rosatomem nevyšel. O co ministr hraje, je jasné. Otázka zní, proč Havlíček z pozice ekonomického ministra dělá zahraniční a bezpečnostní politiku ve prospěch Ruska.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].