0:00
0:00
Agenda31. 1. 20223 minuty

Respekt: Novým předsedou Nejvyššího správního soudu má být Karel Šimka

Prezident Miloš Zeman rozhodl o vedení klíčového soudu

Karel_Šimka
Autor: Drflet/Wikimedia Commons - Draceane (CC BY-SA 4.0)

Po týdnech čekání je jasno: do čela Nejvyššího správního soudu usedne podle informací Respektu z vládních kruhů doposud řadový soudce této instituce Karel Šimka. Bývalému předsedovi NSS Michalu Mazancovi skončil mandát na konci uplynulého roku, protože dosáhl věku sedmdesáti let, což podle zákona znamená povinný odchod do soudcovského důchodu.

Pražský hrad v pondělí oficiálně oznámil, že  nového předsedu Nejvyššího správního soudu jmenuje ve středu odpoledne, jeho jméno však zveřejní až v tento den. K finalizaci nominace byl potřeba podpis premiéra Petra Fialy (ODS).

↓ INZERCE

Nový předseda bude v čele soudu deset let. O Karlu Šimkovi se mluvilo jako o jednom z potenciálních šéfů NSS - a to společně se současnou místopředsedkyní soudu Barbarou Pořízkovou a dále dlouholetým soudcem NSS Filipem Dienstbierem. Nicméně jeho jméno se začalo objevovat až v posledních týdnech. „Před mým odchodem jsem panu prezidentovi Zemanovi dala návrh na jmenování Filipa Dienstbiera. Kde se objevilo ve vážných úvahách jméno Karla Šimky, to netuším,“ napsala již dříve na dotaz Respektu bývalá ministryně Marie Benešová (za ANO).

I když ministr spravedlnosti Pavel Blažek označil Karla Šimku za dobrou variantu, za favoritku podle svých slov dlouhodobě prosazoval Barbaru Pořízkovou. Šimkovi vyčítal jeho blízkost k politice – a také „hodně společenských kontaktů“, které nemusí být, minimálně z pohledu veřejnosti, dobré pro vnímání nezávislosti Nejvyššího správního soudu.

„Nevím, jaké má politické preference, mluví se o tom, že se dobře zná s jedním z mých předchůdců Pavlem Němcem. Já osobně si myslím, že předseda NSS by měl být politicky naprosto nezávislou osobností. Pan soudce Šimka má hodně společenských kontaktů, a to by mu mohlo v obraze nezávislosti ublížit,“ řekl ministr Respektu na začátku letošního ledna.

Karel Šimka na dotaz Respektu informaci o tom, že se stane předsedou Nejvyššího správního soudu, nepotvrdil, ani nevyvrátil: „Řeknu to takto: Pokud by mě pan prezident předsedou NSS jmenoval, bylo by mi ctí toto jmenování přijmout.” Tiskový mluvčí prezidenta na zaslaný dotaz Respektu nereagoval.

Osobnost šéfa prestižního soudu do velké míry určuje důvěryhodnost instituce, jež rozhoduje o klíčových správních věcech země. Mezi hlavní pravomoci předsedy patří především výběr nových soudců na Nejvyšší správní soud, jenž se dnes těší velmi dobré pověsti.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].