0:00
0:00
Agenda18. 2. 20213 minuty

Přísní Němci. Petříček nemůže do Bruselu kvůli zákazu tranzitu

Česká strana podala oficiální protest v Berlíně a žádá uvolnění cesty 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček a premiér Andrej Babiš
Autor: ČTK

Německo naplňuje svůj boj proti koronaviru důsledně a bez výjimky. Zákaz vstupu na německé území, který pro cestující z Česka platí od minulého víkendu, se dotkl i českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který bude muset kvůli tomu změnit svoje profesní plány.

Ministr má na 2. března naplánované pracovní konzultace s českými zástupci při EU v Bruselu. Protože pojede sám, tudíž by nedostal vládní speciál, a zároveň už několik měsíců z Prahy do Bruselu nic nelétá, chtěl Petříček do Belgie odjet autem jen s řidičem. Zákaz nejen vstupu, ale i tranzitu přes německé území, který zatím platí do 7. března, mu ale tenhle plán naboural.

↓ INZERCE

Český velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka se obrátil na německou stranu s dotazem po upřesnění nového hraničního režimu a dozvěděl se, že zákaz se skutečně týká také šéfa diplomacie a jeho záměru odjet na začátku března do Belgie autem přes Německo.

“Bylo mi řečeno, že výjimky mají jen pracovníci několika málo mezinárodních organizací typu OSN. Bilaterální ambasády či ministerstva nejsou zmíněna v příslušném nařízení pro vstup do země,” řekl Kafka Respektu. “Ještě to řeším, zřejmě si budu muset hledat nějaké spojení, protože tranzit přes Německo není možný,” dodal ministr zahraničí Petříček.

Kromě průjezdu zemí Berlín momentálně znemožňuje také lety s mezipřistáním na německém území, přerušeny byly i vlakové spoje mezi oběma státy. Kvůli tomu už v Česku uvízli první diplomaté, europoslanci a pracovníci nadnárodních institucí, kteří se nemohou vrátit do práce, pokud při tom musí “překonat” Německo.

Česko už proto podalo diplomatickou nótu v Berlíně, což je v mezinárodních vztazích oficiální forma protestu. “Požádali jsme, ať německá strana v souladu s Vídeňskou konvencí poskytne patřičnou výjimku pro vstup do země a tranzit pracovníkům mezinárodních a evropských institucí. Nótu jsme dali ve středu, zatím čekáme na odpověď,” potvrdil velvyslanec Kafka.

Omezení volného pohybu, které se kromě Česka týká také Tyrolska, způsobilo na hranicích mnohakilometrové fronty. Na obou stranách “čáry” došlo k výpadkům v zásobování, protože v kolonách zůstali viset přepravci zboží. Výjimek ze zákazu je málo a týkají se především profesí z první linie - zdravotníků a lidí v pečovatelských službách. Všichni se nyní musí při překročení hranic prokázat negativním testem na covid a dobrozdáním od zaměstnavatele, že jejich práce je skutečně nezbytná.

Kromě české vlády kritizovala striktní německé opatření omezující pohyb přes hranice také Evropská komise. Berlín to však odmítá, s tím, že jde o nutnou odpověď na vysoký výskyt nakažlivějších mutací koronaviru v Česku a v Tyrolsku.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].