0:00
0:00
Agenda9. 11. 20204 minuty

Pfizer oznámil, že má vakcínu proti koronaviru. Potřebuje však velmi nízkou teplotu

Očkovat by se mohlo začít ještě letos. Otázka je, zda i v Česku

Ilustrační foto
Autor: Shutterstock

“Máme vakcínu, která chrání proti koronaviru s devadesátiprocentní účinností,“ oznámila v pondělí americká farmaceutická firma Pfizer. Je to dobrá zpráva, ale lahve šampaňského nechme ještě v lednici. Testy této očkovací látky zatím nejsou u konce a stále platí, že žádná vakcína na světě dosud řádně neprošla všemi koly klinických zkoušek a nezískala souhlas úřadů. Zmíněná účinnost je nicméně obdivuhodná - a pokud se potvrdí, bude to znamenat konec obav, že po mnoha měsících vývoje bude vakcína proti nemoci covid-19 sice fungovat, ale u příliš malého počtu lidí.

Vývoj odstartovala už v lednu německá biotechnologická firma BioNTech, Pfizer se připojil později -  malá německá společnost by sama nedokázala uskutečnit klinické testy. Vakcína patří k tomu nejmodernějšímu, co nabízí genetické inženýrství. Jde o takzvanou RNA vakcínu, kdy se do lidského těla vstřikuje část dědičné informace nového koronaviru a lidské buňky si podle tohoto konstrukčního plánu samy vakcínu vyrobí - konkrétně vyprodukují klíčový protein viru (známý „výčnělek“ na jeho povrchu). Imunitní systém pak zareaguje podobně, jako by se setkal se skutečným původcem covidu. Vakcína na tomto principu již byla použita ve veterinární medicíně, ale u lidí jde o novinku.

↓ INZERCE

Oznámení je pouze tiskovou zprávou, nevychází z publikace v recenzovaném časopise. Všechna data budou k dispozici až poté, co klinické zkoušky skončí, přičemž kdy to bude, organizátoři testů nemohou ovlivnit. Nejprve se totiž musí covidem nakazit 164 lidí z celkem asi 44 tisíc účastníků klinických zkoušek; pokud bude většina infikovaných v kontrolní skupině, která dostává placebo, bude to znamení, že vakcína funguje. K tomu ale ještě zbývá nejméně pár týdnů – zatím se nakazilo 94 účastníků testů.

S jejich přibývajícím počtem se údaj o devadesátiprocentní účinnosti ještě může měnit, ale rezerva je poměrně velká. Jako o kritické hranici se mluví o asi 60 procentech – pokud by jakákoliv vakcína dokázala před koronavirem ochránit méně očkovaných, ztrácí její nasazení smysl. Náklady na očkovací kampaň by pak byly příliš velké a veřejnost by vakcíně nejspíš ani nevěřila; nechat si do těla vstříknout s třítýdenním odstupem dvě dávky nové vakcíny, když je víc než třetinová šance, že nás tato látka neochrání, by řada lidí pravděpodobně odmítla.

Už v listopadu?

Cestu k finálnímu počtu 164 infikovaných nutných k završení klinických testů urychluje dramatický průběh epidemie ve Spojených státech, kde se v posledních dnech nemoc raketově šíří (kromě toho se vakcína zkouší také v Německu, Brazílii nebo Jihoafrické republice). I kdyby se však testování protahovalo, aspoň jedno datum už zaznělo: do konce listopadu se zřejmě podaří shromáždit dost údajů, aby vakcína mohla ve Spojených státech získat tzv. Emergency Use Authorization (schválení pro nouzové nasazení) a mohla tak v USA k dispozici aspoň například pro zdravotníky.

Nelze ovšem zatím vyloučit ani to, že se vakcína německo-amerického konsorcia na něčem zasekne a v soutěži o první očkovací látku schválenou pro široké využití nakonec uspěje některý z konkurentů. Pokud vakcína od Pfizeru přísným schvalovacím procesem projde, bude se muset vyřešit také její distribuce. Tato očkovací látka musí být neustále udržována při teplotě kolem minus 70 stupňů Celsia, jinak by se rozpadl genetický materiál, který ji tvoří. Neobejde se tedy bez speciálního chladicího zařízení a jakýkoliv výkyv teploty během transportu ji může zničit. Naproti tomu konkurenční vakcíně na stejném principu od americké firmy Moderna stačí teploty dosažitelné v běžném mrazáku.

Kdy by se vakcína firmy Pfizer mohla dostat do Česka, není jasné. Zatímco Británie si předem zamluvila 40 milionů dávek, z nichž 10 milionů by teoreticky mohla dostat ještě letos, Česko žádnou takovou smlouvu nemá. Vakcíny bude nakupovat prostřednictvím Evropské unie, která zatím uzavřela kontrakty s jinými výrobci.

K podpisu smlouvy s Pfizerem na dodávku až 300 milionů dávek pro země EU by ale podle agentury Reuters mělo dojít co nevidět, předběžná jednání totiž už několik týdnů probíhají. Schvalování vakcíny Evropskou lékovou agenturou se také již rozběhlo, ale momentálně se čeká na další data z průběhu klinických testů a konečný termín znám není.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].