Pandora Papers: Proč Babiš kupoval zámek tak složitě, když to šlo jednoduše?
Český premiér investoval miliony přes daňové ráje a není jasné proč
Další ze série mezinárodních investigací zaměřených na finanční machinace v daňových rájích ukázala zajímavý a dosud neznámý příběh o českém předsedovi vlády. V roce 2009 si nechal zřídit řetězec offshorových firem a nakoupil přes něj zámeček a další nemovitosti na francouzské Riviéře v hodnotě 381 milionů korun.
Babiš užívání těchto nemovitostí netajil, ale nové jsou okolnosti ohledně toho, jak složitě za nákup platil. A chybí vysvětlení, proč postupoval tak komplikovaně a tajnůstkářsky.
Když Babiše konfrontovali reportéři BBC…
— Filip Titlbach (@FilipTitlbach) October 3, 2021
Zdroj: @guardian pic.twitter.com/3S4dUgDRc2
Podrobnosti vyšly najevo díky úniku dokumentů z panamské právní kanceláře, která pro Babiše řetězec offshorových firem pomáhala zakládat. Z kanceláře uniklo podobných dokumentů víc - a staly se základem celého balíku příběhů zveřejněných v neděli pod značkou Pandora Papers. Pátrání je dílem Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), které k případu českého premiéra přizvalo reportéry z české redakce investigace.cz. Ta celý případ detailně popisuje na svém webu.
Nevíte někdo, jestli má policista ČR bez označení pravomoc fyzicky zabránit novinářce v přístupu k členovi vlády? https://t.co/m5YGuosLT7
— Marek Svehla (@mareksvehla) October 3, 2021
O případu – včetně Babišovy kauzy – obšírně referují i přední světová média jako Washington Post nebo Guardian.
„Neříkáme, že se stal zločin,“ uvádí k Babišově kauze zakladatelka a ředitelka Pavla Holcová. „Ale že Andrej Babiš vyvinul maximální úsilí, aby skryl původ peněz.“ Podstatou případu je podle ní otázka, proč premiér při nákupu nemovitostí postupoval tak komplikovaně a proč se při investování peněz schovával za nastrčené a účelově zřízené firmy.
Problematicky se jeví také to, že o strukturách v daňových rájích Babiš pomlčel ve svých majetkových přiznáních, která jako veřejně činná osoba musí od předminulých voleb zveřejňovat. Neúplné přiznání je přestupek, za který hrozí pokuta 50 tisíc korun. „Andrej Babiš má ale mnohem větší problém než možné uvalení pokuty ve výši až 50 000 korun. Ve Francii mu totiž na základě zákona o prokazování bohatství hrozí, že pokud neprokáže původ oněch 381 milionů korun, může být trestně stíhán a o své nemovitosti přijít,“ stojí v článku na webu investigace.cz. Další problematickou rovinou podle něj může být fakt, že v řetězci firem figuruje také americká společnost a že schéma „nese znaky praní peněz“ - což by mohlo vzbudit zájem amerických vyšetřovacích orgánů.
Babiš reportérům z investigace.cz na opakované dotazy neodpověděl. Jeho mluvčí Marek Hanč po zveřejnění případu rozeslal českým médiím jako reakci Babišovo vyjádření, kde premiér dává načasování kauzy do spojitosti se snahou poškodit ho před volbami a kde mimo jiné píše, že jde o starý případ, kde „je jasné, že jsem neudělal nic nezákonného ani špatného“. Otázku, proč postupoval při nákupu tak složitě, Babiš ve vyjádření nijak nezodpovídá a bez odpovědi ji nechal i Hanč.
Možnost, že by si redakce záměrně schovala případ na období před volbami, Holcová vylučuje jako nesmysl kvůli tomu, že Pandora Papers jsou globálním případem s mnoha dalšími větvemi směrem k miliardářům v řadě dalších zemí: „Nemáme vliv na to, kdy 600 lidi chce vydat projekt,“ říká.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].