E.ON se utrhl a jde s cenou pod vládní stropy, změny slibuje i ČEZ
Dvojka na trhu zlevňuje o 13 až 18 procent, ale týká se to spíš jen jejích stálých zákazníků
Domácí trh s energiemi, zmražený koncem loňského roku vládními cenovými stropy, po nečekaně krátké době ožívá. Postaral se o to E.ON, který jako druhý největší dodavatel obsluhuje hlavně jih republiky.
Ve čtvrtek firma oznámila, že od poloviny února zlevní elektřinu o 13 procent a plynu o 18 procent. Tím se dostane o šest procent pod strop u elektřiny a o osm procent u plynu. Sleva se týká stávajících zákazníků, kteří mají nejběžnější tarif bez cenové fixace, což je podle firmy dohromady přes milion domácností a podniků.
Po měsíci tak končí dosavadní praxe, kdy podmínky na trhu po letech volného trhu určovala státní regulace a velká většina běžných zákazníků platila za energie stejně. Stropy byly zavedeny od ledna v reakci na podzimní eskalaci burzovních cen, aby ochránily koncové zákazníky před extrémní drahotou. Po tom, co oznámil E.ON, se podmínky zase začínají vracet do někdejších tržních kolejí, a to výrazně rychleji, než se původně čekalo.
Slevou pod strop odpadá i nárok na odškodnění, které stát dodavatelům slíbil v případech, kdy prokáží, že nakoupily energie draze a strop by pro zákazníky zvládly udržet jen za cenu vlastních ztrát. E.ON nyní svůj postup vysvětluje tím, že stihl energie nakoupit už v předstihu – Claudia Viohl, generální ředitelka české pobočky E.ON slevu přičítá „propracované nákupní strategii, kdy energie nakupujeme dopředu a průběžně“.
„Je to určitě pozitivní zpráva pro celý trh, i sympatický krok směrem k stálým zákazníkům,“ uvádí Jiří Gavor, předseda asociace malých dodavatelů, kteří by podle Gavora mohli v některých případech zkusit na krok E.ON zareagovat v tom, že budou zkoušet nabízet slevy nově příchozím zákazníkům, aby je přetáhli od konkurence. To zkouší i E.ON, ale jen opatrně – ceny pod vládními stropy nabízí i novým zákazníkům, ale jen výměnou za dvouletou fixaci, což je pro případně zájemce riskantní krok, protože ceny mezitím mohou klesnout ještě níž. Záležet bude na vývoji burzovních cen, které nyní v Evropě klesají – a to jak u plynu, tak u elektřiny díky teplému počasí, nahrazení ruských dodávek a útlumu paniky z toho, že by Evropa měla kvůli nedostatku surovin energetické výpadky.
Na E.ON nejspíš zareagují i další velcí hráči. „Nové ceníky u řady produktů jak u plynu, tak u elektřiny připravujeme a v blízké době se je chystáme oznámit,“ uvedl v reakci na E.ON mluvčí ČEZ Roman Gazdík. „Situaci na trhu pozorně sledujeme. Kalkulujeme možnou novou nabídku pro zákazníky. Jakmile to situace dovolí a bude zřejmé, že pokles cen na velkoobchodním trhu má trvalý charakter, představíme ji zákazníkům,“ říká Karel Hanzelka, mluvčí Pražské energetiky
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].