Co se děje v Dukovanech
ČEZ ujišťuje, že problémy v jaderné elektrárně se už nikdy nebudou opakovat
ČEZ má problém a my s ním. V bezpečnostní dokumentaci Jaderné elektrárny Dukovany docházelo zřejmě několik let k podvodům, kvůli nimž neměli její pracovníci přehled o technickém stavu některých částí tohoto mimořádně složitého systému. Mimo jiné to umožňoval složitý propletenec externích firem, jež si energetická firma na správu a kontrolu své jaderné elektrárny najímá. Dva ze čtyř bloků elektrárny jsou už dva měsíce mimo provoz a podle posledních zpráv se do konce roku nerozběhnou; ČEZ tratí stamiliony korun a především něco mnohem cennějšího: důvěru, že má své jaderné elektrárny, jeden z nejrizikovějších lidských výtvorů, pevně v rukou.
Tohle nesedí
V létě tohoto roku dukovanští technici opravovali netěsnící svar na potrubí, které měří tlak vody, jež pohání turbíny. Museli při tom na krátkou dobu neplánovaně odstavit jeden z bloků, ale podle ČEZ šlo o běžnou opravu. Při pohledu do dokumentace ovšem zjistili neběžnou věc: příslušný papír sice nesl razítko „v pořádku“, ale přiložený rentgenový snímek byl rozmazaný a nečitelný – a v žádném případě z něj nešlo poznat, v jakém stavu svar skutečně je. Rozhodli se proto zkontrolovat i dokumentaci ostatních svarů na potrubí, jichž jsou v elektrárně řádově tisíce. Svou roli v této ostražitosti mohl hrát i fakt, že prvnímu bloku dukovanské elektrárny letos končí licence na provoz a ČEZ žádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o její prodloužení.
Nešlo jen o nepřesnosti. V Dukovanech se podvádělo.
Při pohledu do stohů papírů čekalo všechny ještě větší překvapení. Jak říká šéfka SÚJB Dana Drábová a zdroje Respektu z firmy to potvrzují, zjevně špatně provedené snímky, označené jako vyhovující, nebyly jediný nedostatek. Každý svar má být ofocen třikrát, u některých součástek však byla třikrát nakopírovaná ta samá fotografie. Dukovanská dokumentace navíc obsahovala snímky, z nichž bylo zřejmé, že svary nejsou zcela v pořádku a hrozí jim netěsnost. Přesto byly orazítkované jako bezchybné. Nepřesnosti a přímo chyby se podle firmy týkají několika stovek svarů a několik desítek je potřeba preventivně opravit.
Podle dostupných informací vadné snímky zhotovovala a také je schvalovala chomutovská diagnostická firma Tediko, která vznikla před více než dvaceti lety z kontrolního odboru jaderných elektráren firmy ČEZ a s firmou dlouhodobě spolupracuje. Tomu, že někteří její pracovníci neplnili svoje povinnosti, nebo se přímo dopouštěli podvodů, nasvědčuje i to, že nového přefocování svarů se už firma Tediko neúčastní.
Více čtěte v pondělním Respektu…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu