Nedrážděme tygra
Britský geofyzik Geoffrey Boulton o oceánech skutečných i nezvladatelném oceánu dat, změně klimatu a výzkumu Antarktidy
„Už víme velmi dobře, jak Země funguje, a nepochybujeme, že do těchto mechanismů člověk svou činností drasticky zasahuje,“ říká jeden z nejvýznamnějších britských vědců Geoffrey Boulton. Stopy toho, jak člověk ovlivňuje klima, nenachází v počítačových modelech, ale přímo v terénu: zkoumá antarktické ledovce a studuje, jaký vliv na ně má ohřívání planety.
Zkoumáte ledovce přímo v terénu. Kolik času v Antarktidě trávíte?
Býváme tam asi tři měsíce v roce. Žijeme ve stanech, spíme ve spacácích, nemáme stálou základnu. Zásobování je složité, používáme malá letadla, která mají na podvozku lyže místo kol. Je třeba hodně vybavení, přičemž letadlo toho moc neuveze a nemá dlouhý dolet. Takže uletí kousek, vyložíme materiál na sníh, zpočátku hlavně zásoby paliva, stroj se vrátí a přivezeme další palivo a vybavení, letadlo natankuje, přemístíme zásoby o kus dále a tak pořád dokola. Abychom dostali vše až do tábora, je třeba udělat několik takových přískoků.
Jaká je tam teplota?
V pohodě, asi tak minus 15. Vzduch je hodně suchý a my tvrdě pracujeme, takže zima nám není. Často mám na sobě jen kalhoty a košili s…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu