Kulaté výročí pádu komunismu přineslo řadu „jubilejních“ knih. Patří k nim i sborník vzpomínek na dětství v socialismu, které na výzvu publicisty Jána Simkaniče sepsalo na šedesát osob tvořících směsici od celebrit přes novináře po editorovy kamarády. Podle očekávání se v předmluvě píše o „pestré mozaice“ a „plastickém obrazu“, očekávatelná je i potřeba prosvětlit tok textů dobovými snímky.
Překvapí však, že jde o výběr „toho nejlepšího“ z příspěvků, které prý byly zhutněny a poskytnou tak zážitek ještě intenzivnější. Pak už totiž nejde o vzpomínání jakožto výsostně subjektivní činnost, při níž si vzpomínající určuje tempo i směr cesty. Zmiňuje-li Simkanič Marcela Prousta a poté chválí efekt krácení, jako by mluvil o provaze v domě oběšencově.
Zadání prý znělo: „Podívejte se zpátky a zkuste prostřednictvím svých dětských očí přiblížit dobu, která byla o tolik jiná než ta dnešní.“ Škoda že si editor nenastudoval něco z paměťových studií, jež prožívají v nostalgickém západním světě konjunkturu. Pochopil by, že zadal úkol nadlidský: nalézt ztracené oči, zároveň evokovat minulost nynějším pohledem a soudobým slovníkem, neboť jen tím lze vyjádřit rozdíl od současnosti.
Přispěvatelé se měli podívat „zpříma do zrcadla“ minulosti, neboť tím konečně odbouráme „české nesvědomí“ – ovšem výsledkem je písemka v hodině občanské výchovy, v níž vzpomínající na pár výjimek nahlížejí zpět očima pisatelů politických dějin. Nevidí někdejší já jako vzdálenou bytost, zálibně v zrcadle pozorují svůj současný zjev: Jsem tak moudrý a poučený. Na otázku, zda byl tehdejší život vskutku tak vyhraněně politický, nebo jsme líně přijali ideologická klišé dneška, lze na konci knihy odpovědět ještě hůře než na počátku.
Výtisky, jež se neprodají k Vánocům, budou jednou cenným materiálem pro historiky. Ke studiu éry socialismu poskytnou jen pár detailů, třeba o boji Neználka a Rychlých šípů ve světě dětského čtenářství. Ale poslouží jako doklad, jak se v roce 2014 vzpomínalo na minulost.
Autor je literární vědec.
Ján Simkanič a kolektiv: Mé dětství v socialismu
Bizbooks, 256 stran
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].