0:00
0:00
Ekonomika10. 8. 20034 minuty

Van Gogh byl horší obchodník

Miroslav Brada
Astronaut
Fotografie: William Baumol. Foto Repro Respekt Autor: Respekt

Už několikrát byl nominován na Nobelovu cenu za ekonomii, zatím na ni však nedosáhl. Podle mnohých není bez šance, že se mu ji v dohledné době skutečně podaří získat. Profesor William Baumol (81), který přednáší a bádá na Newyorské a Princetonské univerzitě v USA, zastává názor, že o hospodářském vzestupu nerozhoduje soutěž v cenách, ale v nápadech a objevech. Jeho zálibou je umění, sám maluje obrazy, virtuální galerii má na vlastní internetové stránce.

↓ INZERCE

V článku „Schopnost podnikat: produktivní, neproduktivní a destruktivní“ tvrdíte, že talentovaní lidé v zaostalých společnostech soustředí energii do náhradních aktivit. Ty mají většinou zanedbatelný společenský význam či mají na společnosti dokonce velmi negativní dopad jako například finanční spekulace či kriminalita. Je známé, že zaostalejší Rusko bylo velmi úspěšné v šachu, zatímco vyspělejší Západ slavil úspěchy v technice. Byl právě šach tím únikem pro talentované Rusy, kteří nemohli podnikat?

Talentovaní lidé se mohou zabývat celou škálou oborů, podnikání však vyžaduje speciální talent. Podnikatel většinou není vynálezce, nýbrž ten, kdo dokáže využít vynález

ke zbohatnutí, získání moci a prestiže. Podnikatelé jsou šachisty

jen tehdy, když je to společensky prestižní a když to pokud možno dobře vynáší.

Tvrdíte, že pravidla hry v jednotlivých zemích rozhodují, zda si talentovaní lidé vyberou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc