Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

O restitucích židovského majetku

Na téma uloupeného židovského majetku, jeho hledání, navracení i snah o zmírnění majetkových křivd, jste mohli diskutovat s Helenou Krejčovou a Mario Vlčkem z Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války.

Helena Krejčová • Autor: Archiv
Helena Krejčová • Autor: Archiv
Helena Krejčová a Mario Vlček • Autor: Archiv
Helena Krejčová a Mario Vlček • Autor: Archiv

Helena Krejčová

absolvovala Filosofickou fakultu University Karlovy v Praze (externě obor dějepis – národopis, 1976–1982), v letech 1975–1990 působila v Literárním archivu Památníku národního písemnictví jako samostatná odborná pracovnice, od roku 1991 pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, kde spoluzakládala a vedla Oddělení židovských studií, od roku 2001 vede Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války (zdroj:

centrum.usd.cas.cz

).

Mario Vlček maturoval v roce 1992, v letech 1993 - 1995 vykonával civilní službu v ÚSD v týmu PhDr. F. Svátka. Od roku 1996 do roku 1999 působil v Oddělení židovských studií pod vedením PhDr. H. Krejčové. Od roku 2004 je zaměstnancem Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války. Centrum je součástí vědecké základny Akademie věd České republiky a působí při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Přeživší a pozůstalí měli na pátrání hodně málo času. Podle historičky Heleny Krejčové všechno skončilo spuštěním železné opony. Nejenom na Východě. „Myslíte si, že západní muzea nebo galerie měly zájem něco vydávat?“ komentuje přístup Velké Británie, která uloupený židovský majetek dodnes nevrací, a pokud žadatel svá práva prokáže, je mu proplacena finanční náhrada.
Jak je na tom v tomto ohledu Česko? Poté, co se vláda ČR připojila k Washingtonské deklaraci (1998) byla zřízena Smíšená pracovní komise pod vedením místopředsedy vlády JUDr. Pavla Rychetského. Ta iniciovala přijetí zákona 212/2000 Sb. o zmírnění majetkových křivd, založila počítačovou databázi uměleckých předmětů pocházejících z majetků obětí holocaustu Restitution-Art, Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války a byl založen Nadační fond obětem holocaustu (z článku v Respektu 29/09).

(On-linerozhovorhodinový,je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na dotazované osobnosti. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách. Vámi vložené dotazy se zobrazí s malým časovým zpožděním.)

:59Olga RichterováJde u těchto restitucí spíš o symbolickou rovinu, omluvu, přiznání viny apod., anebo opravdu jde hlavně o přímé vracení majetku? Jaký je po tolika letech jejich hlavní účel? Díky12:01Helena Krejčová a Mario VlčekJde samozřejmě především o morální rovinu. Pokud se najde někdo, kdo je oprávněn restituovat, může o majetek zažádat podle platných zákonů. Otázka viny ovšem v tomto případě padá pouze na nacisty.
Obecně se Česká republika řadí mezi státy, které takto zabavený majetek vydávají.:09Milan StanoStalo se, že by díky vaší společné knize či výstavě našel někdo svůj ukradený majetek?12:03Helena Krejčová a Mario VlčekS pomocí údajů z naší první publikace (Návraty paměti) nyní žádá o restituci dvaaosmdesátiletá dáma jejíž otec sbíral orientální umění. Tyto předměty jsou dosud v držení Národní Galerie v Praze a Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Obě instituce zahájily restituční řízení.:57Tomáš ErbenJsou znovunalezené umělecké předměty, vyjímávy z dosavadních sbírek a zařazovány do nových, nebo zůstávájí v těch, ve kterých byly doposud? V případě, že takové umělecké předměty ve sbírkách objevíte a zdokumentujete jejich „příběh“, kontaktujete pak když né majitele, tak alespoň příbuzné? Plyne vám z vaší činnosti nějaká taková povinnost?
Děkuji za odpovědi i vaši práci.12:09Helena Krejčová a Mario VlčekNámi identifikované umělecké předměty bychom neoznačovali jako znovunalezené, pouze je přesně určen jejich původ. Zůstavají stále ve sbírkách muzeí a galerií. Nemáme možnost a zatím ani pověření pátrat po původních majitelích a jejich potomcích. Můžeme apelovat na instituce v jejichž sbírkách artefakty určíme, aby údaje o nich zveřejnily na webových stránkách www.restitution-art.cz, které pro tento účel zřídilo Ministerstvo kultury ČR.:26Jan KatereiDobrý den! Chtěl bych vám položit jeden dotaz: Proč dosud v České republice existuje tolik původně soukromých „židovských“ nemovitostí, které nebyly vráceny? (např. Vila Tugendhat v Brně apod.) Jaktože je to možné dvacet let po revoluci? Děkuji za odpověď!12:17Helena Krejčová a Mario VlčekDůvodů proč existují nerestituované původně židovské nemovitosti bude více, my je ovšem neznáme. Nemovitosti nejsou objektem naší činnosti.:57Jakub KönigZaznamenal jsem, že činnost vašeho Centra je naplánována do roku 2011. Počítá se s případným prodloužením této lhůty?12:25Helena Krejčová a Mario VlčekDěkujeme za Vaši otázku. Všichni pracovníci Centra doufají, že vláda ČR naši činnost prodlouží i po roce 2011, protože zdaleka ne vše bylo identifikováno. Uvědomujeme si, že tato práce, aby měla smysl, je na mnoho let. Ovšem o trvání Centra nerozhodujeme my.:05Lucie ŠtajnerováDobrý den.
Vážená paní Krejčová a pane Vlčku, co pro vás práce na takovém „projektu“ osobně znamená a jaké jsou na ní ohlasy mezi lidmi jichž se přímo osbně dotýká?
Přeji vám mnoho dalších úspěchů v tom co děláte.
Lucie Štajnerová12:27Helena Krejčová a Mario VlčekHK: Pro mne osobně to znamená nejen zadanou práci, ale mám to štěstí, že mne to skutečně velmi baví, uspokojuje to mou badatelskou zvědavost jako historičku a každý případ je pro mne novou výzvou. Myslím si, že ohlasy na naší práci jsou pozitivní.:30Jar. MikulaPoužíváte při hledání ukradeného majetku obětem II. svět. války i metody podobné těm kriminalistickým? Spolupracuje s vámi někdy na dohledání i odborník na kriminalistiku? Jak moc je vaše práce o probírání se dobovými dokumety a procházením archivů a jak moc o práci přímo v terému - tedy v muzeích? Vychází vám muzea vstříc pri vaší práci?12:32Helena Krejčová a Mario VlčekKriminalistické metody zatím při práci nepoužíváme, i když obecně lze naši činnost označit jako detektivní. MV: Už jsem o tom v minulosti uvažoval, ale týkalo se to pouze rozborů nečitelného textu a nekvalitních fotografií.
Archivní výzkum a identifikace v muzeích a galeriích jsou takříkajíc spojité nádoby. Můžeme říci, že archivní výzkum je základem pro identifikaci. Mnohé se ovšem vyjasní až přímo „v terénu“.
Provenienci můžeme zkoumat pouze v příspěvkových organizacích, které zřizuje Ministerstvo kultury. Určuje to zákon č. 212/2000 Sb. Státní majetek je i v muzeích, které mají jiné zřizovatele a zde to záleží na jejich vůli průzkum umožnit. Obyčejně výzkum povolí, příkladem může být Muzeum hlavního města Prahy. Všechna muzea a galerie jsou vždy velmi vstřícná, většinou do okamžiku, kdy doložíme, že se v jejich sbírkách uloupený (a tedy potencionálně restituovatelný) majetek nachází.:10Kamil SedlákChystáte další knihu o znovunalezených předmětech v blízké budoucnosti, nebo až po skončení nebo ke konci funkčního období vašeho Centra? Neplánujete výstavu i v Jižních Čechách?12:38Helena Krejčová a Mario VlčekV jižních Čechách průzkum dosud neproběhl.Vystavování identifikovaného majetku je věcí právě muzeí a galerií, kde se nacházejí.
Na příští rok chystá kolega PhDr. Václav Erben knihu o významném sběrateli, jehož majetek je v Národní galerii v Praze. Uvažujeme o publikaci identifikovaných předmětů v Moravské galerii v Brně.:17lubos dejmldobry den
mam dotaz k tematu: pri jedne debate mi diskutujici sdelil, ze rozkradani zidovskeho majetku pokracovalo i v povalecnych letech jeste pred nastupem komunistu k moci i diky Benesovym dekretum? muzete mi to prosim blize vysvetlit? pokud to tak skutecne bylo.
dekuji12:44Helena Krejčová a Mario VlčekJe to omyl. V roce 1945 vznikla Národní správa majetkových podstat Majetkového úřadu a Vystěhovaleckého fondu (NSMP), která převzala zbylý majetek spravovaný do té doby nacistickými úřady. Právě Majetkový úřad při Úřadu říšského protektora a Vystěhovalecký fond zřízený Ústřednou pro židovské vystěhování byly ony instituce, které se zabaveným majetkem nakládaly. NSMP zahájila restituce majetku „ve velkém“. U movitostí, kterými se naše Centrum zabývá, je otázka rozkrádání vyloučena. Restituce navíc probíhaly ještě v roce 1952.:46R. GottJaké jsou první ohlasy na výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu?12:48Helena Krejčová a Mario VlčekPrvní ohlasy jsou většinou kladné, pozitivní. Týká se to domácích i zahraničních návštěvníků. Příznivě ji ocenili i zástupci států, kteří se účastnili konference „Holocaust Era Assets“ koncem června v Praze. První komentované prohlídky se účastnilo asi 25 lidí, jejich dotazy svědčily o živém zájmu.:46MagdalénaBudou se v rámci výstavy konat i nějaké doprovodné akce např. v podobě diskusí k tématu s pamětníky a vámi?12:54Helena Krejčová a Mario VlčekAno, UPM a Centrum připravily Komentované prohlídky výstavy 11. srpna 2009 a 8. září 2009 od 17 hodin, veřejnost má na ně vstup zdarma. Proběhnou dvě přednášky, 15.9. bude V. Erben hovořit o výzkumu v Národní galerii v Praze, 22.9. M. Vlček o identifikaci v UPM.:05Jiří RaškaDobrý den.
Chci se zeptat - může se soukromá osoba na vlastní pěst pustit do pátrání po majetku svých příbuzných? Jakou má možnost dostat se k dobovým záznamům a archivu?
Děkuji za odpověď.
Pěkný den.12:57Helena Krejčová a Mario VlčekSamozřejmě může, všechny archivy jsou veřejně přístupné badatelům podle zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě. Inventární knihy muzeí a galerií jsou ale přístupné pouze odborníkům. Nás k této činnosti opravňuje usnesení Vlády ČR a písemné pověření Ministersva kultury ČR.:05T. GruntováJaké potřebné změny v současném právním řádu by bylo třeba učinit, aby se skutečně došlo k důstojným nápravám křivd? Nebo to současný právní řád umožňuje, jen ti státní úředníci zkrátka mají lepší právníky, kteří jim pomohou se z toho vylhat? Kde cítíte největší podporu a kde je tomu naopak?13:02Helena Krejčová a Mario VlčekTo je otázka spíš pro legislativce. Stávající zákon 212/2000 Sb. umožňuje restituci pouze v přímé rodinné linii, ovšem restituovat u nás nově mohou i lidé s jiným než českým státním občanstvím.
Každá fáze naší práce vyžaduje podporu konkrétního partnera – od vlády až po regionální archivy či správu zámků. Otázku podpory tedy nelze generalizovat.Všem tazatelům mnohokrát děkujeme za inspirativní otázky a projevený zájem o naši práci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].