0:00
0:00
Politika24. 3. 20162 minuty

Předčasně propuštěný exsenátor Novák skončil za oceánem

Soudce, který mu snížil trest, je vyšetřován v úplatkářské aféře

Když minulý týden policie zadržela soudce Ivana Nováka, kterého viní z úplatkářství, užíval si bývalý senátor Alexandr Novák zrovna floridského slunce. Tou dobou byl totiž v Americe - a jak tvrdí jeho advokát, nehodlá se z ní hned tak vracet. „Jak ho znám, zůstane tam teď dlouho,“ říká advokát Jan Růžek. „Nechce čelit všem těm mediálním dotazům a nesmyslnému spojování s aktuálním případem.“

Exsenátor Novák v současné úplatkářské aféře nefiguruje, bylo to však právě jeho podezřele rychlé propuštění soudcem Novákem v květnu 2015, které dostalo jeho jmenovce do problémů. Expolitik si měl původně ve vězení odsedět čtyři roky za přijetí vysokého úplatku, ale v polovině byl zcela nečekaně propuštěn. Novákem svolané jednání trvalo půl hodiny, soudce politikovi nenařídil ani jinak běžný dohled probační služby po návratu na svobodu.

Spokojil se jen s tím, že se za politika přimluvil severočeský motorkářský klub Gryphons, který vznikl právě v době, kdy Novák do vězení putoval. Což zároveň jevilo znaky účelovosti. Podivné rozhodnutí soudce Nováka proto přimělo jeho nadřízené k zevrubné kontrole všech jeho dalších rozhodnutí o přerušení výkonu trestu, a právě to vyústilo ve vyšetřování policie. Na konci bylo zjištění, že si měl soudce Novák vzít úplatek za propuštění jednoho vlivného podnikatele Tomáše Maliny.

↓ INZERCE

Policie zatím nesdělila, zda má poznatky, že i Novákovo dřívější propuštění mohlo být podobně motivované. Expolitikův advokát to odmítá, sám Novák to nekomentuje. Svůj mobilní telefon několik dní nezvedá a do Česka se - jak bylo řečeno v úvodu - v dohledné době nechystá. Zákon podmíněně propuštěným umožňuje cestování do zahraničí, když jim soud nestanovil dohled probační služby.

Novák se ani nemusí pravidelně hlásit. Vzhledem k tomu, že se za něj zaručili motorkáři, měli by mít přehled o jeho aktivitách alespoň oni. „Nemám nejmenší zájem o tom cokoliv sdělovat,“ říká jejich předseda Jan Zálešák.

Kdyby policie chtěla Nováka v budoucnu teoreticky z něčeho obvinit a on by se nechtěl ze zámoří vrátit, šlo by o velmi komplikovanou a zdlouhavou proceduru s nejistým koncem. Po případu Fajád, kdy Česko odmítlo od USA vydat muže podezřelého z terorismu, se očekává, že Američané nebudou k českým žádostem příliš vstřícní.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].