0:00
0:00
Ost-blog6. 3. 20163 minuty

Protievropská šavle v ruce Richarda Sulíka

Slovenští voliči vzali a rozsekali politický systém, který se tvořil čtvrt století

V táboře strany Svoboda a solidarita Richarda Sulíka se slavilo
Autor: ČTK

Nejvýmluvnější obraz slovenských voleb je Richard Sulík, kterak šavlí otevírá šampaňské a pořeže si ruku. Šavle patřila do výbavy aristokratů, kteří se s ní odmala učili zacházet. Když ji vezme do ruky někdo, kdo tuto zkušenost nemá a je mylně přesvědčen, že má na takovou zbraň nárok, může si tu ruku useknout.

Slovenští voliči vzali v sobotu do ruky šavli a rozsekali politický systém, který se tvořil čtvrt století. Zřejmě příliš krátký čas na to, aby se naučili zacházet s aristokratickou zbraní liberální demokracie, jíž je hlas rozumu ve svobodných volbách.

↓ INZERCE

V parlamentě už nezůstala ani jedna strana, která tento politický systém zakládala. Budou v v něm sedět nacionalisté, fašisté, protievropští fundamentalisté, ale také občanští aktivisté, kteří si zaslouží úctu a obdiv. Tato směs bude tvořit polovinu parlamentu. To už je téměř revoluce.

Co se stalo? Voliči se rozhodli, že právě prohlédli lež, jimiž je po léta krmili politici takzvaných systémových stran a které podezírali z nekalých her za jejich zády. Naprostý nedostatek autenticity, hluboký rozpor mezi tím, jak se politik jeví navenek a jaký je uvnitř, dosáhl jisté formální dokonalosti, která už byla pro mnoho lidí nesnesitelná.

Proto mnozí voliči neuvěřili Ficovi, že to myslí vážně se svým odporem k uprchlíkům, a dali svůj hlas autentickým fašistům a nacionalistům, za jejichž dnešní sílu nese Fico velkou odpovědnost. Ficův podíl na rozvratu politického systému, destrukci autentické sociální demokracie a na radikalizaci společnosti je jeho neblahým osobním vkladem do slovenských dějin.

Nicméně největší neklid ve mně nevyvolávají fašisté a nacionalisté. Bylo spíše nenormální, že na Slovensku nebyli zastoupeni v parlamentu a jejich voliči se ukrývali pod klenbou Ficova Smeru (na což byl sám Fico pyšný). Proč by mělo být Slovensko lepší než okolní země, kde tvoří extremisté nejméně dvacet procent obyvatelstva (Česko nevyjímaje)?

Největší neklid ve mně vyvolává Richard Sulík. Je to politik, jehož odpor k Evropě je autentický. Je to politik, který povalil vládu Ivetu Radičové kvůli svému odporu vůči Evropě a dnes dostal do rukou důkaz, že voliči tento jeho nesmiřitelný postoj oceňují.

Zneklidňuje mne, že tohoto politika volilo tolik lidí, kteří v minulosti patřili k voličům stran, jež byly proevropské a reformní. Tento muž má v rukou protievropskou šavli, o níž si myslí, že s ní umí zacházet.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].