Příští měsíc to bude přesně šest let, kdy na město New Orleans udeřil hurikán Katrina. Život se do města vrátil, ulice ve vyhlášené French Quarter jsou plné dychtivých turistů, ppíjejících daiquiri, hudba v barech vyhrává do časných ranních hodin a na první pohled žádné hlubší jizvy po katastrofě, nejničivější od roku 1928.
Šrámy ale existují a jsou velmi čitelné. Stačí se projet po čtvrti Lower Ninth Ward a dopady devastující přírodní síly jsou všudypřítomné. Ve čtvrti, kde bydlelo z velké části černošské obyvatelstvo, to místy vypadá, jako by voda z Katriny opadla před pár týdny. Vybydlené budovy, přerostlý trávník, prázdná políčka po zbouraných domech, sem tam zaslechnete zpěv nějakého ptáka, ale ne hlasy lidí a už vůbec ne hrajících si dětí. Z 18 tisíc obyvatel zde žijí jen 4 tisíce. „Problém byl v tom, že kompenzace ve výši až 100 tisíc dolarů, mohl dostat jen ten, kdo prokázal vlastnictví majetku,“ poznamenává neworleanská starousedlice Susan Tete. „Jenže mnoho chudších rodin vlastnictví nedokázalo doložit. V domech se vystřídalo několik generací a málokdo se staral o to, aby k němu měli potřebnou dokumentaci,“ dodává. Ve čtvrti nefunguje žádná nemocnice a pouze jedna škola. Chybí základní infrastruktura. „Návrat domů navíc komplikuje také třeba vyhláška, která nařizuje pravidelnou údržbu trávníku, a v případě, že doroste do 18 palců (45,7 cm), má místní samospráva právo dům zabavit,“ říká cyklo-průvodce Joe, který organizuje pro zájemce po Lower Ninth Ward cyklovýlety.
Mnozí dodnes tvrdí, že obětí nemuselo být tolik (1836), kdyby pomoc přišla včas. V době Katriny se kvůli pomalé pomoci na hlavu tehdejšího starosty Raye Nagina snášela ostrá kritika nemilosrdně jako voda na město. Ačkoli Katrina Nagina nesesadila a byl nakonec starostou New Orleans zvolen do dalšího období, přesto mu dění během i po hurikánu nedalo spát a v nové knize Katrina’s Secrets - The Storms After the Storm (Tajemství Katriny - bouře po bouři) vydané minulý měsíc se vypisuje z toho, co ho tížilo skoro ze všeho nejvíc – pomoc katastrofou stiženému městu mohla přijít daleko dříve, kdyby on a tehdejší guvernérka Kathleen Blanco byli republikáni (a ne demokrati). A nebo jinak – stačilo by, kdyby v této kolébce jazzu žilo víc bělochů než černochů a pomoc by přišla rychleji a byla by efektivnější, tvrdí ve svých katrinovských memoárech Ray Nagin.
Novinář Jarvis DeBerry z Times Picayune je ale opačného názoru. Čtvrti, kde bydleli převážně bílí obyvatelé, byly také dlouho bez pomoci, zní jeho hlavní argument. Rasová otázka je Státech stále problém, přiznává DeBerry, ale domnívat se, že by federální úředníci úmyslně pomoc nezajistili kvůli barvě kůže, mu přijde nadnesené. Odkazuje se při tom na sloupek Paula Krugmana, který týden po Katrině v New York Times napsal, že pomalá pomoc nebyla způsobená jen „osobní neschopností George Bushe, ale také ideologickou nevírou v to, že by (federální) vláda měla sloužit lidem“. Na to ale Nagin kontruje argumentem, že když v roce 2007 zasáhly město San Diego, které je tak „bílé“ jako je New Orleans „černé“, rozsáhlé požáry, pomoc přispěchala daleko dříve, než tomu bylo v New Orleans.
New Orleans kdysi bývalo město s většinovou černošskou populací a s převážně „bílou“ radnicí, poznamenává ve své knize The Year Before the Flood - A Story of New Orleans americký muzikolog a historik Ned Sublette. „Bílá“ radnice zůstala, starousedlické černošské rodiny se ale vracejí jen pozvolna, některé se zřejmě již nikdy nevrátí. Podle posledního demografického průzkumu z roku 2010 se vrátilo pouze 60 procent z černošské populace. Možná to je to, co George Bush vždycky chtěl, dodává hořce Ned Sublette.
Typická sconérie ve čtvrti Lower Ninth Ward
Agentura Ninth Ward Rebirth Bike Tours vás po této čtvrti proveze na kole. Deset procent z ceny, kterou zaplatíte, jde na obnovu čtvrti.
Téměř liduprázdno -
z původních 18 tisíc obyvatel žijí
v Lower Ninth Ward jen 4 tisíce lidí. Většina se rozhodla nevrátit se.
Mnoho lidí se nevrátilo a asi nikdy nevrátí.
Nevrátí se ani rockenrollový zpěvák a pianista Fats Domino, který sám zůstal uvězněn na půdě několik dní. Voda dosahovala až po stropy, takže v jednu chvíli byl dokonce prohlášen za mrtvého. Fats Domino nyní žije v Harvey ve státě Louisiana.
Vyhláška státu Louisiana nařizuje majitelům domů a zahrad pravidelně sekat trávu. V případě, že trávník přeroste 18 palců, může dům majiteli odebrat.
Tommie Elton Mabry byl ve svém domě uvězněn několik dní. Svůj nechtěný pobyt mezi čtyřma stěnami zaznamenal na zeď.
Ve čtvrti Lower Ninth Ward se angažuje americký herec Brad Pitt. Na domy, které v rámci projektu Make It Right projektoval Frank Gehry, se můžete podívat na mém blogu.
V příštím čísle Respektu se můžete dočíst, jak to vypadá ve státě Louisiana po jiné katastrofě - úniku ropy společnosti BP. Tématu se bude věnovat Marek Švehla.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].