Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Krajinou

Také se bojíte vašich lokálních čudičů?

Princ Charles úspěšně zakončil svou enviromentální misi po Česku a my buďme rádi, že nedostal infarkt. Bude to asi tím, že se ve dnech princovy návštěvy výrazně oteplilo. Jak to souvisí?

Společně s fotografem jsme s předstihem vyrazili (video ke shlédnutí) do jednoho z míst princova zájmu: východomoravského Hostětína, obce která už v hlubokých devadesátých letech začala rozjíždět i na dnešní české poměry odvážné ekologické projekty založené hlavně na šetření s energiemi.

Jenomže vyprávějte někomu o solárních panelech, které si Hostětínští sousedé montovali svépomocí na střechy svých domků už před patnácti lety, když to první, co vás při překonaní kopců oddělujících obec od zbytku světa udeří do očí (a později i nosu), je hustý sloup dýmu stoupající z komínů tří místních vilek. Říkal jsem si, že jestli tohle následník trůnu uvidí, bude silně otřesen. Díky teplu už ale naštěstí není tak potřeba topit.

Před dvaceti lety byla vůně uhelného kouře znamením zimy. Jenomže mimo jiné právě kvůli tomu, že se v Česku nedalo dýchat, lidé svrhli komunistický režim a od té doby jsme si zvykli na poněkud čistší standard. Ovšem osamocené lokální čudiče tolerujeme.

Z balkónu svého bytu v posledním patře čtyřpatrového činžáku jsem to letos pozoroval celkem pravidelně. Stačí dva kouřící domky a z širého okolí se stane zamořená zóna. Smog sahá přibližně do druhého patra, my nahoře dýcháme už čistý mrazivý vzduch. Ovšem dolů se nám potom nechce. Jděte si třeba zaběhat, když se při zemi drží takový sajrajt.

V poslední době se objevily hned dva restriktivní návrhy, jak na lokální čudiče. Buď domácí topení uhlím plošně zakázat nebo umožnit úředníkům vstup do domácností za účelem kontroly, jestli člověk netopí něčím nepovoleným (třeba pověstnou – nikdy ovšem konkrétně nepotvrzenou – směsí vyjetého motorového oleje a pilin napěchovanou do petlahví).

Jak ovšem tvrdí studie, kterou si objednala smogem v Česku nejvíc zužovaná Ostrava, bohatě by stačilo, kdyby úřady víc využívaly stávající možnosti. Už jen úřední dotaz, jestli člověk netopí něčím zakázaným kombinovaný s nabídkou pomoci na pořízení šetrnějších vytápěcích technologií, by podle expertů řadu lokálních čudičů přiměl ke změně stylu.

A já si říkám, že laskavý sousedský tlak by možná také ledasco zmohl. Jako klasická náplava usadivší se na okraji Prahy ovšem zatím nemám odvahu bušit starousedlíkům u nás v obci na dveře a vykládat jim rozumy o správném způsobu vytápění. Také se bojíte?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].