0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext19. 6. 20247 minut

Jak uhlídat špiony a jejich akce v Evropě? Česko navrhuje omezit pohyb ruských diplomatů

Zpravodajci s diplomatickým pasem se mohou nepozorovaně přesunout do jiné země, než jsou přiděleni

Ruská sabotáž? (Požár výrobní haly v Berlíně. Továrna patří skupině, jež vyrábí i systém protivzdušné obrany Iris-T, který Německo poskytlo Ukrajině; květen 2024)

Důstojník rakouské armády Martin Möller pracoval pro ruskou tajnou službu GRU od pádu železné opony. Podle rakouských médií jí dodával informace o rakouské armádě i o plánech a dokumentech NATO. V roce 2018 byl odhalen a vyšlo najevo, že se s ruskými řídícími důstojníky – špiony akreditovanými v zemích EU jako diplomaté – scházel především v zahraničí, na Slovensku, v Maďarsku nebo Německu. Pro ruské zpravodajce i Möllera to bylo bezpečnější.

Tajné služby mají sice špiony pod diplomatickým krytím ve svých zemích pod rutinním dohledem, ale jeho efektivita mizí, když takový zpravodajec s diplomatickým pasem nepozorovaně vycestuje do jiné země EU, kam kompetence národní tajné služby přes úzkou unijní spolupráci nedosáhnou. Jinými slovy, pokud by se Möller scházel s Rusy akreditovanými ve Vídni, byl by s daleko větší pravděpodobností dopaden dříve, za hranicemi jeho schůzky nevzbuzovaly pozornost.

Reklama

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc