0:00
0:00
29. 8. 20133 minuty

Komu by Bursíkova nová strana ubrala hlasy

LES bude lákat spíš zelené, kteří se obávají levice

Znám celkem dost lidí, kteří byli pravidelnými voliči Strany zelených, ale v nadcházejících volbách už se je volit nechystali. Argumenty jsou různé, nejčastěji se opakují tři. Ten první je trochu nespravedlivý: že zelené není vidět a nic nedělají.

Dělají, hlavně v komunální politice, a vyjadřují se i k celostátním tématům, jenže se o nich nepíše a netočí, protože jsou zkrátka malou mimoparlamentní stranou. Bylo období, kdy plnili stránky novin, když je Martin Bursík vytáhl do sněmovny, a dokonce do vlády. To nynější ticho je tedy kontrastní.

Další argumenty jsou vážnější: není jasné, kde čeští zelení stojí, respektive že by v případě úspěchu ve volbách mohli jít s ČSSD podpíranou komunisty, případně Zemanovci. Nebo minimálně by se proti ní nepostavili aktivní účastí v koalici, kdyby byla naděje postavit vládu bez podpory KSČM - což by znamenalo i účast TOP 09, která je pro zelené typu Matěje Stropnického větším zlem než cokoliv jiného).

A s tím souvisí třetí argument, že stranu už příliš nereprezentoval „středový“ Martin Bursík. Sice seděl ve vedení, ale byl v něm se svým zaměřením víceméně sám. Třeba s tím, že se vedení strany musí jednoznačně vymezit právě proti spolupráci s komunisty ve chvíli, kdy začínají ve společnosti získávat na síle.

Tak mluví lidé, kteří byli rádi, když se zelení spolu s lidovci stali součástí Topolánkovy vlády. Všímali si, že se jim dařilo proti ODS prosazovat ekologická témata a pozvednout oblast lidských práv. Ale nebylo jim jasné, proč se tehdy začali Bursíkovi tak razantně bouřit členové kvůli umístění radarové základny v Česku – strašení amerikanismem a NATO takoví voliči nechápou.

Matěj Stropnický Autor: HN, Václav Vašků

Strana zelených je nicméně pořád stejná; kdyby se jednalo o umístění základny dnes, chovala by se jako tehdy. I Martin Bursík je pořád stejný - svou bývalou stranu ke středově-pravicovému konceptu nepřesvědčil a jeho odchod od zelených je tak úplně logický.

Komentáře, že jeho nová strana LES - pokud se mu ji skutečně podaří poslat už do předčasných voleb - by ubírala hlasy zeleným, jsou tak pravdivé částečně.
Ubírala by možná hlasy těch, kteří volí zelené z nouze, protože neví, koho jiného, byť se jim u uren kroutí ruce.

Daleko spíš by však nalákala ty voliče, kteří se obávají levice, které tu de facto vládne Miloš Zeman vtahující do hry i komunisty. Ti raději rezignují na environmentální témata a šli by – opět se zkroucenýma rukama - podpořit pravicovou TOP 09.

V nové Bursíkově straně by tak našli variantu „zeleného středu či pravice“. A když ne v těchto volbách – osm týdnů je na složení kandidátek nové strany opravdu šibeniční termín – tak někdy příště.

O tom, jak strana LES vzniká a co chce voličům nabízet, se dočtěte v novém Respektu 36/2013, který vyjde v pondělí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].