0:00
0:00
Agenda2. 7. 20156 minut

Okamura: Nevím, kdo je vlastizrádce

Podle mluvčí zasahující policisté v nošení makety šibenice nespatřili protizákonné jednání

Tomio Okamura na demonstraci Islám v ČR nechceme
Autor: Milan Jaroš

Strana Národní demokracie, která byla svolavatelem středeční demonstrace proti imigraci, kvótám a za vystoupení z EU, plánuje v brzké době její opakování. Na svém Facebooku nyní ohlásila, že informace o 2. táboře lidu - jak nazývá akci, na níž si lidé přinesli makety šibenic s oprátkami pro „vlastizrádce“ - zveřejní v nejbližších dnech.

Na demonstraci bylo podle odhadů policie 550 lidí. Někteří z nich v rukou třímali dřevěné makety šibenic s houpající se oprátkou, která prý čeká na vlastizrádce. Těmi má být vláda - a zřejmě i všichni lidé, kteří souhlasí s pomocí některým uprchlíkům ze Sýrie či dalších afrických a blízkovýchodních zemí ohrožených válečným konfliktem.

↓ INZERCE

Demonstranti také skandovali hesla proti premiérovi Sobotkovi, který byl na jednáních EU, kde se dobrovolné přijetí stovek běženců dohodlo. Podle jejich názoru je třeba do Česka nikoho nepouštět. Na transparentech bylo možné zahlednout xenofobní rady typu „Čechy Čechům“, „My jsme národ“ nebo „My jsme tady doma“, někteří radikálové pak varovali před „hordami nadržených černochů“.

Proč ne

Demonstraci zahájil poslanec Tomio Okamura, který si po rozpadu své strany Úsvit přímé demokracie založil novou partaj Svoboda a přímá demokracie a je známý ostrými výroky na adresu – jeho slovy řečeno - nepřizpůsobivých občanů. Okamura byl také považován za organizátora a hlavní postavu akce. „Neměl jsem s organizací nic společného, byl jsem tam jenom pozván jako řečník, nevím, proč mě postrčili na úvodní projev. Ale zase proč ne,“ řekl k tomu Respektu.

V čele Národní demokracie ultrakonzervativec Adam B. Bartoš, také on byl jedním z řečníků. Bartoš je proslulý akcemi, jako je například sestavování seznamů veřejně aktivních lidí s židovskými kořeny. Jeho strana prý není proti cizincům, ani šovinistická nebo xenofobní, považuje však za „nezbytné ponechat vedení země předním mužům našeho národa, kteří nejlépe ztělesňují jeho český a slovanský charakter“. Bartoš zatím na otázky Respektu neodpověděl.

Okamura každopádně patřil k nejviditelnějším a nejznámějším politikům demonstrace. Už proto, že kromě úvodního proslovu měl i čestné místo v čele průvodu, který se vydal z Václavského náměstí k Úřadu vlády. Na otázku, co si myslí o šibenicích a oprátkách, s kterými na akci příznivci svolavatele přišli, mlžil, že je viděl jen hodně v dálce. A ještě ve středu si prý nebyl jistý, že tam opravdu byly“. „Až když jsem dneska viděl fotky, tak teprve vím jistě, že tam byly,“ říká s tím, že obecně odmítá jakékoliv násilí. „Jsem jenom pro demokracii, rozhodně ne pro násilí.“

Adam B. Bartoš Autor: Archiv

Na šibenicích podle svých slov ovšem nemohl kvůli vzdálenosti vidět nápisy, že mají sloužit pro „vlastizrádce“ - tedy ty, jež schvalují pomoc uprchlíkům. „Já jsem to nepřečetl ani na těch fotkách, co jsem pak viděl, co tam bylo napsáno. Klidně tam mohlo být, že protestujeme proti způsobům vraždění islámského státu, který věší lidi,“ popisoval poslanec. Když mu Respekt řekl, že nápis zněl Za vlastizradu, namítl, že neví, kdo je vlastizrádce.

Vládní i opoziční politici demonstraci i účast Okamury odsuzují. „Populistické honění politických bodů postavené na rasismu a nenávisti nic neřeší a je nebezpečné,“ reagoval například šéf Hnutí ANO Andrej Babiš. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil dění na demonstraci za nechutné; žádný politik, který se chce nazývat demokratickým, by se podle něj podobné akce účastnit neměl.

Jen kecy

Okamura tvrdí, že na demonstraci šel až poté, co si ověřil, že svolavatelé nejsou „náckové a fašisti“. „Já odmítám rasismus. Dokud jsem nebyl známý, tak jsem byl sám dvacet let terčem rasistických posměšků většinové společnosti, která mi nadávala do Číňanů a žlutých, takže to já odsuzuji,“ popisuje. Jeho cílem nicméně podle něj je „nulová tolerance pro imigranty, ale i pro všechny další nepřizpůsobivé a nemakačenka“.

Imigranti podle něj nechtějí pracovat a z 80 procent končí na sociálních dávkách. Podle něj se Česko musí nejprve postarat o chudé seniory, mladé rodiny a hendikepované lidi, až pak může řešit lidi z jiných zemí. Na námitku, jestli by se nemělo pomoci lidem, kteří žijí v mnohem větší bídě, a jde jim často o život, řekl, že takoví mezi imigranty nejsou. „A kdo říká, že se má posuzovat případ od případu, tak ať jde příkladem a nastěhuje si jednoho imigranta domů. Jinak jsou to jen kecy,“ upozorňuje.

Ministr vnitra Milan Chovanec chce nechat prošetřit postup policie, která proti násilnickým heslům a projevům nijak nezasáhla. Naopak pacifikovala odpůrce demonstrace, kteří chtěli zabránit průvodu účastníků z náměstí. "Již v průběhu zásahu jsem se spojil s policií a požadoval po ní důsledné vyšetření zásahu a případné vyvození personálních postihů. Šibenice k demokracii nepatří, to si musí uvědomit i policie jako orgán demokratického státu,“ uved ministr.

Policie na otázky Respektu, zda byla všechna hesla i makety šibenic podle ní v souladu se zákonem, doposud neodpověděla. Mluvčí Tomáš Hulan odkázal na tiskovou zprávu, kde policie shrnuje, že předvedla celkem čtyři lidi. Všichni přitom byli z tábora odpůrců. „Z dosavadních zjištění a dostupných informací nevyplývá, že by kterýkoliv ze zasahujících policistů pochybil. Postup policejních složek v průběhu opatření a veškerý dokumentační materiál však důsledně prověřuje odbor vnitřní kontroly,“ stojí ve zprávě.

„Co se týká nošení maket šibenic, jde o nový prvek, a proto jsme požádali analyticko - legislativní odbor o stanovisko, jak jej posuzovat,“ dodala pak pro ČTK mluvčí policejního prezidenta Jana Macalíková. Podle mluvčí nejspíš zasahující policisté v nošení makety šibenice nespatřili protizákonné jednání.

Oprava: V textu jsme původně uvedli, že hlavním organizátorem akce byl Blok proti islámu.  Za chybu se omlouváme.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].