Agenda

Respekt získal pět cen na Czech Press Photo

Poprvé v historii časopisu uspěli všichni tři stálí fotografové. Podívejte se na oceněné snímky:

Premiér Bohuslav Sobotka. • Autor: Matěj Stránský

Hlavní cenu ve dvacátém ročníku soutěže Czech Press Photo získal Filip Singer z European Pressphoto Agency za snímek z počátku demonstrací na kyjevském náměstí Majdan. „Fotografie roku na osudu jednotlivce zobrazuje nejvýznamnější současnou evropskou událost. Osobní bolest neznámého muže je věcí nás všech,“ vyvětlila výběr porota. Hlavní cena soutěže Křišťálové oko je spojena s odměnou 120 tisíc korun.

Singerův snímek zvítězil také v kategorii Aktualita následován dvěma fotografiemi volného novináře Petra Shelomovského; druhé místo dostal za snímek Centrální náměstí v Kyjevě, třetí cenu za fotku záchranářů na místě havárie malajsijského letadla u Doněcku.

Vítězný snímek Czech Press Photo 2014. • Autor: Filip Singer, EPA - CPP

Konflikt na Ukrajině byl též tématem snímku Karla Cudlína s názvem Majdan Nezaležnosti, za nějž fotograf Respektu získal novou Cenu České tiskové kanceláře. Ta je oceněním zpravodajské fotografie, která má výjimečné novinářské kvality: aktuálnost, pohotovost a výstižnost.

Další dva fotografové Respektu získali ceny v kategorii Lidé, o kterých se mluví: Matěj Stránský druhé místo za povolební snímek Bohuslava Sobotky, Milan Jaroš třetí cenu za sérii fotek Andreje Babiše. Vítězem této kategorie se stal snímek z předvolební kampaně slovenského prezidenta Romana Kisky.

Matěj Stránský navíc vyhrál kategorii Příroda a životní prostředí s cyklem z veterinární ordinace a Milan Jaroš má ještě druhé místo v kategorii Každodenní život za snímek z cyklu Děti úplňku (autistické děti). Všechny vítězné fotografie letošního ročníku najdete zde

169 P1 2 MatejStransky 1 misto kategorie PRIRODA a ZIVOTNI PROSTREDI serie • Autor: Respekt

Matěj Stránský: 1. místo v kategorii: Příroda a životní prostředí za sérii fotografií k reportáži o zvířecích miláčcích s názvem Veterina.

Matěj Stránský: 2. místo v kategorii Lidé, o kterých se mluví za snímek premiéra Sobotky s názvem: Budoucí premiér Bohuslav Sobotka vítězí při parlamentních volbách

Z cyklu Děti úplňku (autistické děti) • Autor: Milan Jaroš

Milan Jaroš: 2. místo v kategorii: Každodenní život za snímek s názvem Z cyklu Děti úplňku (autistické děti)

076 L3 2 MilanJaros 3 misto kategorie LIDE O NICHZ SE MLUVI serie • Autor: Respekt

Milan Jaroš: 3. místo v kategorii: Lidé, o kterých se mluví za sérii fotografií s názvem Andrej Babiš, vstup podnikatele a miliardáře do politiky