Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Cameron Skotům vysvětlil, proč je lepší zůstat spolu

Stabilita Británie bude v každém případě na dlouhou dobu zpochybněna

David Cameron: Optimistická vize je udržet rodinu našich národů pohromadě. • Autor: Globe Media /  Reuters
David Cameron: Optimistická vize je udržet rodinu našich národů pohromadě. • Autor: Globe Media / Reuters

Britský Chatham House vydal studii o tom, jaké zahraničně politické dopady bude mít případné odtržení Skotska od Velké Británie. Chatham House (jinak také Královský institut pro mezinárodní vztahy) je prestižní think-tank, nekopíruje názory žádné z hlavních britských politických stran a bývá obvykle brán vážně. 

Zhruba řečeno experti tvrdí, že na budoucí pozici Británie bude mít větší dopad její případný odchod z Evropské unie než odtržení Skotska. Neznamená to, že by rozpad britské unie reputaci země nijak nepoznamenal; a třeba Američané dávají hlasitě najevo, že si odchod Skotů nepřejí (v posledních dnech opakovaně Bílý dům, Henri Kissinger, Alan Greenspan).

Skutečnou nervozitu ale opravdu způsobuje možnost, že Britové (nebo to, co z jejich země zbude) se rozejdou s Bruselem. K tomu dodejme, že obě věci od sebe nelze snadno oddělit. Odtržení eurofilních Skotů by zásadně změnilo politické poměry v zemi - a mnoho analytiků je přesvědčených, že pravděpodobnost, že se Londýn s Bruselem nedohodne, by tím řádově stoupla.

Zásadní je názor Chatham House, že roztržení společného státu zpochybňuje schopnost zbytku Británie uživit významnou armádu. Příjmy Británie poklesnou o zhruba 12 procent a dá se očekávat, že odpovídajícím způsobem klesnou výdaje na obranu. Jedním ze základních požadavků Skotska navíc bude odsun jaderných ponorek a střel systému Trident, což bude samo o sobě znamenat logistický krok za mnoho miliard liber.

Dnes už ex-šéf Skotské národní strany Alex Salmond (uprostřed) • Autor: Globe Media /  Reuters
Dnes už ex-šéf Skotské národní strany Alex Salmond (uprostřed) • Autor: Globe Media / Reuters

Chatham House tvrdí, že budoucí existence odstrašující jaderné síly Británie není vůbec zaručena, což se opět nelíbí především USA. K tomu opět dodejme, že dochází ke klasickému evropskému vyhazování peněz.

Místo jedné pořádné armády za stejné peníze armády dvě - jedna oslabená a druhá k ničemu. Experti si navíc nejsou jisti, zda a kdy se Skotsko vůbec stane členem NATO: částečně kvůli nízkým výdajům na obranu, které nacionalisté ohlásili, částečně kvůli zlé krvi, již rozbití britské armády vyvolá.

Chatham House ale tvrdí, že cesta zpět už neexistuje. I v případě těsného vítězství odpůrců nezávislosti - a v nic jiného než těsné vítězství doufat nemohou - je dost dobře možné, že rakety Trident budou muset ze Skotska tak jako tak pryč. Stabilita Velké Británie bude navíc na dlouhou dobu zpochybněna. Již dnes je jasné, že pokud se ostrovní unie nerozpadne, bude se přehodnocovat a přepisovat. O své se přitom hlásí i angličtí nacionalisté, kteří mají pocit, že jsou to možná vlastně oni, kdo si zbytečně pěstuje blechu v kožichu. Británie má v lepším případě namířeno k sebestřednému sebezpytu.

K tomu ještě připomeňme, že David Cameron se v posledních dnech kampaně rozjel k velkému finále. Jeho pondělní projev v Aberdeenu zněl tak, jak měla celá kampaň za zachování společného státu pravděpodobně vypadat od počátku. Odpadlo technicistní dohadování o odhadovaných zásobách plynu v Severním moři a místo toho padala tvrdá slova i jasná vize. Skotové o hodně přijdou a premiér jim celkem chladně vylíčil budoucnost bez britské měny, britského pasu, britské ambasády v zahraničí, britské armády, britských důchodových fondů a britského balíku peněz přicházejícího na pomoc, když se něco pokazí - třeba když zkrachuje nějaká banka.

Hlavně ale konečně vysvětlil, proč je lepší být spolu než zvlášť. Společný život je pestřejší, zajímavější, obohacující. Není vždy jednoduchý, lidé na sebe občas štěkají a nejraději by se navzájem poslali někam hodně daleko, ale to jsou jenom přechodné záchvaty. “V mezilidských vztazích není téměř nikdy dobré se od druhého odvrátit, vystavět zdi, narýsovat nové čáry na mapě,” prohlásil premiér. “Nedovolte, aby vám někdo tvrdil, že kampaň za odtržení představuje pozitivní vizi. Mluví o tom, jak lidi rozdělit, jak zavřít dveře, jak vytvořit cizince z vašich vlastních přátel a příbuzných. To není optimistická vize. Optimistická vize je udržet rodinu našich národů pohromadě.”

Tohle by autor textu podepsal. Rozhodně drží britskému premiérovi palce a doufá, že se Británie nerozpadne. Zároveň věří, že si britský premiér na svá slova vzpomene, až bude vypisovat referendum o setrvání své země v Evropské unii.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].