Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Assange slaví rok v červeno-bílé kleci

Jak se může dostat z ekvádorské ambasády

Británie se snaží přimět Assange, aby se vzdal • Autor: Globe Media /  Reuters
Británie se snaží přimět Assange, aby se vzdal • Autor: Globe Media / Reuters

Velvyslanectví Ekvádoru, cihlově červená budova s bíle orámovanými okny, stojí hned vedle známého londýnského obchodního domu Harrods. Mezi ostatními ambasádami v londýnské čtvrti Knightsbridge ji dnes nepřehlédnete. Vstup do budovy do pozdních nočních hodin střeží tři policisté, další hlídky obcházejí okolo areálu. Bedlivě sledují, zda z domu nevykročí Julian Assange, šéf serveru WikiLeaks, který v roce 2010 zveřejnil tajné americké diplomatické depeše. Za zdmi ekvádorského velvyslanectví se skrývá již více než 365 dní a před budovou se den co den scházejí jeho podporovatelé s transparenty typu „Osvoboďte Assange“ nebo „Nestřílejte posla“. Assange jim občas zamává z okna nebo z balkonu. Blíž přijít nemůže. Byl by zatčen.

10 03 assange reuters R34 2012 • Autor: Globe Media /  Reuters
10 03 assange reuters R34 2012 • Autor: Globe Media / Reuters

Julian Assange se uchýlil na ekvádorskou ambasádu před rokem. Poté, co vyčerpal všechny možnosti, jak zůstat ve Velké Británii bez hrozby vydání do Švédska, kde ho čeká soud kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování dvou žen. To, že je ve Švédsku takto stíhán, považuje za odplatu USA a vykonstruovaný proces. Ekvádor pak v srpnu Assangovi udělil politický azyl s odůvodněním, že by jeho práva byla po vydání do Švédska ohrožena. Británie okamžitě zareagovala a sdělila, že Assange zatkne, hned co vykročí z ambasády. A nasadila před velvyslanectví zmíněné policejní hlídky.

Julian Assange je tedy v pasti červených zdí a bílých balkonů. Čeká, až se Ekvádor s Británií dohodnou na nějakém řešení a on bude moci odcestovat do Jižní Ameriky. „Když bude třeba, je připraven zůstat uvnitř i pět let,“ řekl stanici Al Džazíra Ricardo Patiňo, ekvádorský ministr zahraničí. Assange má na ambasádě k dispozici malý pokoj, ve kterém až 17 hodin denně pracuje, sleduje filmy a seriály a také se udržuje v kondici během na trenažéru, který dostal od svých příznivců. Spí na matraci na zemi. „Můj život ovládla nuda,“ přiznal v rozhovoru pro Daily Mail. Snaží se jíst zdravě a přímé sluneční paprsky si vynahrazuje tabletami s vitaminem D. „Chybí mi rodina a přátelé, ale zaměstnanci ambasády jsou ke mně milí,“ řekl. 

Cesta do Ameriky 

Možnosti, jak by se mohl Assange dostat do Ekvádoru, zatím připomínají spíše scénář hollywoodského filmu. Spekuluje se, že by na letiště mohl odcestovat diplomatickým vozem. Také by mohl být propašován v diplomatickém zavazadle. Nebo by dokonce mohl být jmenovaný ekvádorským diplomatem – třeba velvyslancem při OSN - a získat tak imunitu. Žádná z těchto variant ovšem podle právníků a diplomatů nepřipadá reálně v úvahu. 

Varianta s převozem v diplomatickém voze by byla problematická hned při nástupu. Britská policie má totiž právo Assange zatknout hned, co opustí zdi ambasády; ještě než nasedne do auta. Pokud by se mu přece jen podařilo do vozu dostat, mohla by britská policie podle domácího i mezinárodního práva auto zastavit - ačkoli nemá oprávnění ho prohledávat. Stejně by měl Assange problém i s výstupem na letišti a s přemístěním na palubu letadla směr Ekvádor. 

12 05 assange reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
12 05 assange reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Měl by Assange větší šanci, kdyby se zavřel do diplomatického zavazadla? V těch se převážejí většinou citlivé dokumenty či jiné „předměty určené k úřednímu použití“. Podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích jsou tyto tašky „nedotknutelné“ a nikdo je nemůže otevřít ani zadržet.

Julian Assange by byl hodně netradičním druhem přepravovaného zboží, i když v diplomatických zavazadlech se v minulosti objevilo už mnohé – zbraně, drogy, pašované diamanty a údajně i pár lidí. Mohl by tedy být přepraven v bedně označené jako „diplomatická pošta“ až přímo do letadla? Je otázkou, nakolik by britská policie respektovala pravidlo „nedotknutelnosti“, kdyby měla podezření, že bedna neobsahuje zrovna písemnosti. 

Ani poslední varianta, jmenování Assange ekvádorským diplomatem, ho od zatčení nemusí ochránit. Jednak by ho britské ministerstvo zahraničí muselo do diplomatické funkce jmenova

Jak dlouho ještě bude mít ekvádorská ambasáda v Londýně neobvyklého návštěvníka, v tuto chvíli nikdo neví. Rekordman v délce pobytu na chráněné půdě ambasády je do této chvíle maďarský kardinál József Mindszenty, který v roce 1956 utekl před sovětskými vojsky na americké velvyslanectví v Budapešti a zůstal tam celých 15 let. t, což není pravděpodobné. Britská policie navíc už v minulosti zatkla několik diplomatů a podle tamních vyšetřovatelů se rozsah imunity výrazně liší podle konkrétních případů.

Diplomatickým pasem se marně oháněl například diplomat z Ugandy Andrew Kalyango, když ho policisté v Londýně zatýkali za řízení v opilosti. Odsouzena k 33 měsícům byla i bývalá pracovnice etiopské ambasády Amelework Wondemagegneová, která do Británie zkoušela propašovat téměř 60 kg marihuany ve třech kufrech. Soudci v těchto případech zvažují, zda jde o úmyslné chování za hranicí zákona a zda není diplomatická imunita zneužívána. 

Proč zrovna Ekvádor? 

O azyl v Ekvádoru teď žádá i Edward Snowden, který odtajnil dokumenty o rozsáhlém monitorování internetu i telefonních hovorů ze strany amerických a britských tajných služeb. Že si i třicetiletý počítačový odborník za svůj nový domov vybral zrovna tuto jihoamerickou zemi, samozřejmě není náhoda. Snowden se vydal po cestičce, kterou mu vyšlapal Assange. Právníci WikiLeaks mu ostatně pomáhají, vyřizovali mu i cestu z Hongkongu do Moskvy, kde teď pobývá. 

Monitory v Hongkongu informují o obvinění Snowdena • Autor: Respekt
Monitory v Hongkongu informují o obvinění Snowdena • Autor: Respekt

I když má andská země se Spojenými státy dohodu o vydávání obviněných, ponechává si možnost udělení politického azylu, jak tomu bylo v případě Assange. „Chráníme lidská práva,“ komentuje to Patiňo. „Držíme se naší tradice pomáhat těm, kteří jsou zranitelní.“

Pravé důvody ale leží nejspíše jinde. Prezident Rafael Correa sám sebe prezentuje jako nepřítele „zkorumpovaných médií a amerického „imperialismu“. Buduje image Ekvádoru jako země, která sympatizuje s odhalováním citlivých informací o výzvědné činnosti tajných služeb a nezalekne se moci ani tlaku Spojených států či Evropské unie.

Podporu nachází u dalších levicově orientovaných států Jižní Ameriky jako Venezuely, Bolívie nebo Kuby, na které má silné obchodní vazby - anebo u Číny, jež Ekvádoru v posledních letech půjčuje miliardy dolarů výměnou za podíl na těžbě ropy. 

Předseda amerického senátního výboru pro zahraniční styky Robert Menendez ve čtvrtek pohrozil, že pokud Ekvádor poskytne Snowdenovi azyl, bude to znamenat konec zvýhodňování jeho zboží na americkém trhu. Ekvádorci ale zareagovali překvapivě. Smlouvu, která vyprší příští měsíc, jednostranně vypověděli. Uvidíme, to zda to znamená vyjádření podpory Snowdenovi, či spíš posilování vyjednávací pozice pro lepší obchodní podmínky. Bývalý agent to asi napjatě sleduje z tranzitního prostoru moskevského letiště Šěremetěvo, odkud nemůže na ruskou půdu ani do letadla. Ekvádorci již dříve řekli, že posuzování azylu může trvat i týdny. 

Kam utéct před USA:

Ve které zemi můžete najít útočiště, pokud vyzradíte tajné informace o americké špionáži? Assange i Snowden hledali zemi, která „věří ve svobodu slova“ a která je nevydá Spojeným státům. Z druhého důvodu se proto dají vyloučit tradiční spojenci USA.

Smlouva o vzájemném vydávání zločinců ještě neznamená, že vás místní policie rovnou posílá americkým soudům. Vydání může země odmítnout, pokud by to bylo proti jejím vlastním zájmům, nebo pokud se na daný čin dívá legislativa obou zemí výrazně jinak. Zůstává zde také možnost politického azylu, který vás před vydáním uchrání, jako tomu je v případě Assange a ekvádorského azylu. 

Smlouvu o vydávání se Spojenými státy podepsalo přes 100 států včetně Kuby, Venezuely nebo Hongkongu, přesto by vás vlády těchto zemí vzhledem ke svým protiamerickým postojům pravděpodobně ochránily. S otevřenou náručí by vás přivítali i duchovní vládnoucí v Íránu, kteří jsou se Spojenými státy v dlouhodobém konfliktu kvůli jadernému programu. Všechny tyto země nabízející whisteblowerům útočiště jsou přitom paradoxně dlouhodobě kritizovány kvůli omezování svobody svých vlastních médií. 

A co trávit život ve vyhnanství pod africkým sluncem? Neodmítla by vás nejspíš například Angola. Vztahy této jihoafrické země se Spojenými státy se sice v poslední dekádě zlepšily, ale stejně by ochraňování amerického uprchlíka bylo pro Angolu sladkou odměnou za roky, kdy Amerika dodávkami zbraní živila vleklý občanský konflikt během studené války.

Zásadním problémem však - i pro Assange a Snowdena – je, jak se do těchto destinací dostat. Například z moskevského letiště, kde již několikátý den čeká Edward Snowden, míří jen málo přímých letů do zemí, které mají s USA špatné vztahy. A každý přestup je rizikový. To správné letadlo, které by Snowdena v Moskvě mohlo vyzvednout, je tedy možná kubánský vládní tryskáč.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].