Eternal Seekers, nové album Lenky Dusilové, Beaty Hlavenkové a Clarinet Factory
Lenka Dusilová zase o krok dál na své dobrobružné cestě za písněmi a zvuky. Tentokrát s Eternal Seekers: Clarinet Factory, Beatou Hlavenkovou a básníkem Bogdanem Trojakem. Od 10.října si mužete poslechnout ukázky z tohoto CD. Album vychází v Respekt Edici 29. září. Křest CD proběhne na koncertě 21. 10. 2008 v rámci festivalu Struny podzimu.
Lenka Dusilová zase o krok dál na své dobrobružné cestě za písněmi a zvuky. Tentokrát s Eternal Seekers: Clarinet Factory, Beatou Hlavenkovou a básníkem Bogdanem Trojakem. Album vychází v Respekt Edici 29. září.
Album mužete zakoupit již nyní na cd.respekt.cz, kde budou od 6. října k dispozici i ukázky jednotlivých písní.
Od prosince 2008 jsou spuštěny webové stránky k projektu zde.
Eternal Seekers
Lenka Dusilová, Beata Hlavenková & Clarinet Factory
Lenka Dusilová – zpěv, kytara
Clarinet Factory: Jindřich Pavliš, Luděk Boura, Vojtěch Nýdl – klarinety
Petr „Pepino“ Valášek – basklarinet
Beata Hlavenová – klavír
a hosté:
Tomáš Liška – kontrabas
David Landštoft – perkuse
Dano Šoltis - perkuse
Obal nového CD Lenky Dusilové, Beaty Hlavenkové a Clarinet Factory
Lenka Dusilová, několikanásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, není zvyklá stagnovat a opakovat se. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény: z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků. Projekt Eternal Seekers, v němž těsně spolupracuje s Clarinet Factory a Beatou Hlavenkovou, je dalším významným krokem na téhle cestě.
Její nejzralejší nahrávkou je nadžánrové album Mezi světy (2006), kde se sešly české i americké osobnosti (mj. bubeník Scott Amendola, spoluhráč Madeleine Peyroux či Billa Frisella). V roce 2007 absolvovala turné po USA (zahrála si i společně s ikonou moderního country Emmylou Harris), na české scéně se nenápadně sžívala s hudebníky z postjazzového Vertigo Quintetu. Nedlouho předtím hostovala v tradičních písních na nových nahrávkách Čechomoru a doznívala v ní živelná spolupráce s divadlem Continuo, jež ji prověřila coby autorskou a spontánní zpěvačku.
S Eternal Seekers přichází překvapivá, ale naprosto přirozená syntéza všech těchto inspirací. O texty Dusilová tentokrát požádala především básníka Bogdana Trojaka, laureáta Ceny Jiřího Ortena a výroční literární ceny Magnesia Litera. Zazní tu však – pro někoho překvapivě – i jiné, dost rozdílné inspirace: verše Františka Halase a nikdy nenahraná píseň, se kterou patnáctiletá Lenka Dusilová začínala svou dráhu s pražskou rockovou kapelou Sluníčko. S Eternal Seekers Lenka Dusilová znovu ukazuje, že je jí vlastní odvaha, sugestivnost i srozumitelnost.
Jindřich Pavliš,Luděk Boura,Vojtěch Nýdl a Petr „Pepino“ Valášek založili České klarinetové kvarteto před více než deseti lety, ještě jako studenti AMU; časem změnili název na Clarinet Factory.„Nechceme být jen interprety a klarinetisty,“ přibližuje filozofii souboru Jindra Pavliš, „v klasice nebo jazzu jsme interprety, v improvizacích a nových mezižánrových projektech i tvůrci. Dříve jsme hráli na klarinety a aranžovali, teď víc improvizujeme, komponujeme, hrajeme i na jiné nástroje a zpíváme. Chceme být souborem, který má co sdělit. Ne muzeem!"
Clarinet Factory se dokáže dotýkat jazzu, crossoveru, etnických inspirací, minimalismu, elektroniky i multimediálních projektů se světelnou, vizuální a prostorovou složkou. S elektronickou skladbou Orlík (z CD Ozvěny z kamene) kvartet zvítězil v soutěži International Songwriting Competition v americkém Nashvillu v kategorii Instrumental (za zmínku stojí, že porotu tvořily osobnosti jako Tom Waits, Jerry Lee Lewis nebo Robert Smith z The Cure). Nebojí se experimentovat, hledat neprobádané oblasti a být invenční v duchu celosvětového trendu propojování žánrů. Spolupracoval se zpěvačkou Janou Koubkovou či skladatelem Zbyňkem Matějů, stálým spolupracovníkem Clarinet Factory je perkusista Alan Vitouš.
K nejčerstvějším radostem a úspěchům Clarinet Factory patří společné improvizované vystoupení s vokální legendou Bobbym McFerrinem před vyprodaným velkým sálem pražského Kongresového centra v květnu 2008 na koncertě v cyklu Strings of O2.
Beata Hlavenková vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Ve studiích pokračovala na University of Massachusetts v americkém Amherstu, kde absolvovala v oboru Skladba, jazzová skladba a orchestrace. Vede vlastní trio, kde s ní hraje bubeník Pavel Bady Zbořil, Jiří Slavíček nebo Roman Vícha a střídají se kontrabasisté Rastislav Uhrík a Tomáš Liška. Mezi její současné i minulé projekty patří např.autorský S’aight a Face of the bass Jaromíra Honzáka. Je jí blízký moderní elektroakustický jazz se širokým spektrem stylových inspirací a se samozřejmou ambicí hledá osobní skladatelský jazyk.
Se spojenými skupinami S´aight a Vertigo vystoupila na prestižním mezinárodním jazzovém festivalu v Montreux (2005). Po festivalovém úspěchu se spojení souborů ustálilo do skupiny Open Sextet. Vystoupily s ním osobnosti světového jazzu – trumpetistka Ingrid Jensen a saxofonista Rich Perry.
„Beata vnáší do společenství Eternal Seekers prvek intelektu,“ říká Lenka Dusilová. „Je to velmi citlivá skladatelka, zároveň nás dokáže vést vstříc svojí představě pevně a efektivně. Díky ní… jak to říct? Nemarníme čas.“
Nahrávání Eternal Seekers ve studiu SONO, srpen 2008:
Zdroj: katalog Struny podzimu 2008
Autor: Pavel Klusák
Foto: Matěj Stránský
ETERNAL SEEKERS děkují za podporu firmám: RESPEKT, SONOrec., PETROF, PKF (zapůjčení prostoru na zkoušení a focení),dále…
…Bogdan Trojak, Milan Cimfe, Michal Vaniš, Martin Janecký, Martina Žáková, Martin Rous, Pavel Klusák, Patrick Karpentski, Vitek Gryglatzik, Jiří Harcuba, Irena Velebilová, Michal Pavliček, Marek Vrabec, Marek Dusil, Karin a Václav Kvapil, Lucien Zell, Žofie Kabelková, Karolínka a Julinka Kalandrová, Jakub Fabel a Alan Vitouš, Jindřiška Pavlišová, Eva Hutyrová, Alenka Brožová, Robert Nebřenský, Petr Nikl, Radeq Brousil, Petr Krejzek, Lucie Lišková, Lukáš Martínek, Studio Svárov, Lenka Trojaková, Lukáš Zvoneček, Alan Vitouš, Pavel Vinduška, Hanka Pecková, Karel a Radek Průcha…
LD: Martínek, Irena Dusilová, Vertigo Quintet… a nenarozeným za inspiraci
CF děkují: Ludvíku Posekanému za zdravé vychování ve hře na klarinet a zdravé hudební i životní názory, Lence, Beatce, Martinovi, Milanovi, Michalovi a všem ze Sona za skvělé nahrávací léto.
(On-line rozhovor s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou na Respekt.cz 6.10. od 14:00.)
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].