Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

"Zlá Amerika" v internetové rovnosti předbíhá Evropu

Rozhodnutí ohledně síťové neutrality nabourává iluzi o zlých Spojených státech a neposkvrněné Evropě

Všem stejně rychle • Autor: Shutterstock
Všem stejně rychle • Autor: Shutterstock

Evropa je vždycky hodnější než Spojené státy. Myslí si to přinejmenším hodně Evropanů - a obavy, že neposkvrněnou Európu zprzní barbarští Američané, hojně provází od samého počátku například debaty o přijetí transatlantické obchodní dohody (o té zde od Economistu či zde od Guardianu, Respekt psal o TTIP nejvíc tady). Je proto dobré připomenout si jedno nedávné rozhodnutí, které trochu zapadlo a které tuhle iluzi nabourává.

Jsou vlastně dvě a týkají se takzvané “síťové neutrality”. Může to znít úmorně - jak tuhle úmornost popsal americký komik John Oliver se můžete podívat třeba tady. Ovšem není. V principu jde o to, zda se doposud spravedlivý a rychlost rovným dílem rozdělující internet změní na prostředí, kde si firmy můžou připlatit za rychlejší připojení ke svým klientům.

Například internetové televizi Netflix by se jistě hodilo, pokud by uživatelé mohli filmy a seriály streamovat rychleji a spolehlivěji než dosud. Anebo ještě lépe než u konkurence, která by si příplatek za rychlost nemohla dovolit. Ten by nebyl nic levného - a operátoři jsou také jediní, kdo za existenci vícerychlostního internetu vehementně a otevřeně bojuje. Velké firmy (Google, Facebook, zmíněný Netflix) proklamují, že jsou též proti, ale jejich postoj je obojaký. Příklad streamování videí pro zábavu je přitom trochu povrchní, jde o víc. Množství přenesených dat bude určovat podobu všech internetových služeb budoucnosti.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Máme tu tedy schéma, kdy na jedné straně stojí mocné korporace a na druhé straně lidé, kteří si myslí, že internet by měl zůstat férovým prostředím bez možnosti koupené výhody; pro všechny uživatele, pro velké a bohaté i malé a začínající firmy a nápady. Protože to je konec konců jeho smysl a hodnota.

O budoucí podobě rozhodoval ve Spojených státech federální regulátor FCC (obdoba našeho telekomunikačního úřadu). Ten vede mimochodem muž jménem Tom Wheeler, jehož předchozí práce byla lobbying ve službách operátorů proti dosud platící síťové neutralitě. V Evropě pak rokoval sněm dvaceti osmi zástupců členských zemí. Výsledek jistě tušíte. FCC odhlasoval jednorychlostní internet, rada evropských ministrů udělala velkým firmám lákavé a vážné pomyšlení - a cestu k internetu pro privilegované nechala otevřenou.

Jistě: rozhodnutí FCC už je pod atakem právníků, naopak Evropská komise stanovisko států tvrdě odsoudila. A je odhodlaná - nebo to alespoň tvrdí - jej zvrátit. Ale karty jsou rozdané jasně. Pokud tedy nejde o ďábelsky rafinovaný úskok amerických zloduchů, je to zatím spíš malý příspěvek k příběhu o americké politice ve spárech zločinných korporací a vládách evropských národních států, které pilně hájí zájmy svých občanů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].