Umělý pes ve Strakovce
Příběh největšího policejního zásahu v dějinách české politiky
Když minulou středu v noci procházel šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta ztemnělými chodbami Úřadu vlády a blížil se k premiérské kanceláři Petra Nečase, byl nervózní. Ve svém profesním životě sice zažil hodně stresujících situací, tohle ale pro něj byl zcela výjimečný okamžik. „Honilo se mi hlavou, jak to bude u premiéra probíhat. Jestli to bude konfliktní, k čemu tam dojde, co vše to spustí,“ říká Šlachta.
„Policii jsme uvolnili ruce a pevně věřím, že to mají pořádně okované. Kdyby ne, byl by to státní převrat přes bezpečnostní složky.“ (Jaroslav Hruška, první náměstek ministra vnitra)
Jeho napětí bylo zcela namístě. Po rok a půl trvajícím utajeném vyšetřování korupce a pletich ve státní správě totiž v síti Šlachtových detektivů uvízla nejbližší spolupracovnice premiéra, šéfka jeho kabinetu a zároveň přítelkyně Jana Nagyová. A právě to šel teď Šlachta Nečasovi oznámit. Stejně jako to, že vzápětí potřebuje vykonat prohlídku v její kanceláři a zapečetit ji. Když Šlachta otevřel dveře do Nečasovy pracovny, kam se dopředu objednal, seděl v ní vedle premiéra i ministr spravedlnosti Pavel Blažek a šéf vnitra Jan Kubice.
Oba mlčeli a po většinu času mlčel též premiér. Šlachta mu vysvětlil, že policie podezřívá Janu Nagyovou z uplácení tří rebelujících poslanců, aby nenaplnili svoji výhrůžku položit neschválením zákonů vládu, a že disponuje důkazy o protizákonném zneužití jedné z tajných služeb ke sledování Nečasovy manželky. Podle přítomných svědků byl premiér informacemi viditelně zaskočený, nicméně když se se Šlachtou loučil, sdělil mu: „Dělejte svou práci.“
Jak Nečas reagoval na první informaci o zatýkání?
Komu patřily nalezené desítky milionů a kila zlata?
Kdo stál na počátku celé kauzy a kdy do příběhu vstoupila Jana Nagyová?
Půjdou vyšetřovatelé po dalších?
Proč pomáhá i americká FBI?
Odpovědi a další informace najdete v aktuálním Respektu, který bude na stáncích od pondělí.
Digitálně je vydání dostupné již dnes pro iPad/iPhone a čtečky Amazon Kindle.
Hned poté vstoupilo do Úřadu vlády policejní komando a během dalších dvaceti čtyř hodin zasáhlo v různých místech země na čtyři sta policistů. Výsledkem bylo kromě zatčení Nagyové i zadržení a následné obvinění bývalého a současného šéfa Vojenského zpravodajství a tří vlivných exposlanců (v sobotu je soud, mimo generála Kovandy, poslal do vazby).Největší policejní zásah ve vrcholných sférách zdejší politiky tak vstoupil do rozhodující fáze.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].