Ruský vliv ve střední Evropě stoupá. A s ním i strach.
Tomu obědu v uherskohradišťském hotelu Slunce se divil jen málokdo. Bylo krátce před letošními volbami do Evropské unie a bývalý německý kancléř
Gerhard Schröder
přijel podpořit do moravského města mítink svého přítele a šéfa zdejší sociální demokracie
Jiřího Paroubka
. Jen pár hlasů včetně tohoto listu tehdy upozornilo, že Schröder už dávno není významným a úspěšným sociálnědemokratickým politikem mocné sousední země, ale mužem, který svou loajalitu dal novému zaměstnavateli – ruské plynárenské společnosti Gazprom. Takže je otázka, říkali kritici, co za propůjčení své mezinárodní popularity bude tento vyslanec kremelských energetických zájmů od svých českých přátel chtít.
Odpověď naznačila schůzka Jiřího Paroubka s Vladimirem Putinem v Moskvě o tři týdny později. Jde o pomoc vzrůstajícímu ruskému vlivu ve střední Evropě, o snahu Ruska vrátit se na evropskou scénu jako velmoc. Vlastně ta schůzka symbolizuje to, co ve svém nedávném dopisu americkému prezidentu Baracku Obamovi napsalo dvaadvacet význačných politiků a intelektuálů střední Evropy: že se Rusko snaží roztrhnout Evropskou unii a znovu dostat pod svou nadvládu její východní část.
Gerharda zváti,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu