Poučení z Bombaje
Indie teď zažívá zadostiučinění, které Spojené státy zažít nestihly. Minulý týden začal soud s pákistánským teroristou, který se vloni 26. listopadu přímo podílel na chladnokrevném postřílení 165 lidí v ranní Bombaji. Indie tento čin nazvala svojí verzí 11. září, což vzhledem ke způsobenému traumatu není přehnané.
Indie teď zažívá zadostiučinění, které Spojené státy zažít nestihly. Minulý týden začal soud s pákistánským teroristou, který se vloni 26. listopadu přímo podílel na chladnokrevném postřílení 165 lidí v ranní Bombaji. Indie tento čin nazvala svojí verzí 11. září, což vzhledem ke způsobenému traumatu není přehnané. Ranní útok na Bombaj totiž experti označují za terorismus budoucnosti, kdy malá skupinka dobře vycvičených a dobře organizovaných zabijáků ochromí chod velkého města. Teď má nejlidnatější demokracie světa možnost se s tímto činem vyrovnat a my svým způsobem s ní.
Útok na Bombaj a hlavně chycení jednoho z teroristů přineslo několik podstatných informací. Svět mohl konečně uvěřit tomu, co Indie dlouhá léta tvrdí – a sice že v Pákistánu celkem nerušeně fungují výcvikové tábory budoucích teroristů. Ty před časem tamní vláda využívala k boji proti Indii v Kašmíru a dnes si s nimi neví rady. Spojené státy a EU okamžitě zvýšily tlak na rázný postup proti nim.
Zadruhé bombajský útok opět zpochybnil názor, že džihádisti jsou náboženští fanatici vychovaní v islámských školách. Souzený terorista Mohamed Adžmal Kásab je nábožensky celkem chladný a vychodil běžnou státní školu. Podle lidí, kteří profily pákistánských džihádistů zkoumali, nejde o žádnou výjimku. Kásab sám žil na venkově, pak nevěděl, jak se živit, tak se rozjel do města, kde si s kamarádem chtěl…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu