Pohodlný zločin na síti na síti
Jak se v počítačovém světě z kratochvíle nadaných volnomyšlenkářů stal mamutí mafiánský byznys, špionážní nástroj totalitních režimů a technika k vedení politických válek.
Když Benny vyrazil jedno chladné listopadové ráno roku 2005 do práce, čekali na něj dole před domem dva policisté v civilu. Zkoprnělému brněnskému programátorovi chvíli trvalo, než pochopil, co se děje. Netušil, že má už několik týdnů v patách soukromého detektiva. Netušil ani to, že daleko za oceánem experti společnosti Microsoft pečlivě analyzují programy i odborné články, které v minulosti napsal, a svá podezření předávají české hospodářské kriminálce.
Teď Benny četl povolení k domovní prohlídce a nestačil se divit. Nad tímto zločinem by museli zblednout závistí Mrázek,Krejčíř a Pitr dohromady. „Podezřelý ze spáchání škody ve výši 25 miliard dolarů,“ stálo tam černé na bílém.
Prozraďme rovnou, že účet rovnající se polovině českého státního rozpočtu Marek Střihavka – mezi přáteli a na internetu známý jako Benny – nakonec platit nemusel. Když dnes v brněnské restauraci vzpomíná, jak tenkrát policisté prohledávali každý kout jeho bytu a zabavovali všechno od počítačů přes cédéčka až po kartu do fotoaparátu, rozhodně byste ho netipovali na kriminálníka. Přišel poobědvat se skupinkou kolegů z antivirového oddělení brněnské firmy Zoner, kterým šéfuje. Zaměstnavatel si jej pro toto místo kdysi osobně vyhlédl kvůli jeho schopnostem a pod Bennyho rukama vznikl antivirový…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu