0:00
0:00
Česko9. 11. 200813 minut

Řekni mi, co dýchám

Podle nedávno zveřejněné Zprávy o stavu životního prostředí v minulém roce celá polovina Čechů dýchala vzduch, který překračoval zdravotní limity pro rakovinotvorné látky. Ministerstvo odhadlo, že zčásti kvůli špinavému vzduchu mohlo předčasně zemřít až 2,5 tisíce Čechů.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Tady se očekává snaha. (Areál ostravské ocelárny Arcelor Mittal Steel) - Autor: Tomki Němec Autor: Respekt

Ta doktorka je úplně neschopná. Vždyť v její kartotéce je čtyřikrát více astmatiků než jinde. Nejrozumnější bude dát děti jinam. Takhle se před čtyřmi lety dívali rodiče v ostravských čtvrtích Radvanice a Bartovice na místní pediatričku Evu Schallerovou. Asi tři sta z nich své děti opravdu odhlásilo. Bylo to mrzuté. Tím spíš, že lékařka tušila, kde je problém: v bafajících komínech sousední továrny.

Důkazy ale chyběly, a tak po večerech procházela statistiky svých pacientů. Všimla si, že křivka asmatiků šla nahoru zhruba od roku 2001, kdy po předchozím útlumu začala nabírat dech největší česká ocelárna Nová huť (dnes Arcelor Mittal Steel). Po dvou letech se tušení změnilo skoro v jistotu. Eva Schallerová na internetu narazila na záznam jedné z konferencí, kde kolegové mluvili o astmatu coby jednom ze zdravotních rizik špinavého vzduchu. „Pak zveřejnilo sdružení Arnika žebříček největších znečišťovatelů a Mittal tam byl na prvním místě,“ luskne prsty lékařka. „Všechno zapadlo jako klíč do zámku.“

A dnes už na pochyby opravdu není místo. Podle nedávno zveřejněné Zprávy o stavu životního prostředí v minulém roce celá polovina Čechů dýchala vzduch, který překračoval zdravotní limity pro rakovinotvorné látky. Ministerstvo odhadlo, že zčásti kvůli špinavému vzduchu mohlo předčasně zemřít až 2,5 tisíce Čechů (viz Respekt 27/08).

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc