Americké přepřahání
Barack Obama a jeho příznivci pevně doufají, že se historie opakuje. Co na tom, že se John McCain po chytré nominaci Sarah Palinové na post viceprezidentky dostal v průzkumech do vedení. Všechno ostatní hraje do ruky jim – v moderních dějinách Spojených států ještě nikdy vládnoucí strana neobhájila nejvyšší úřad v situaci, kdy to šlo s americkou ekonomikou z kopce.
Barack Obama a jeho příznivci pevně doufají, že se historie opakuje. Co na tom, že se John McCain po chytré nominaci Sarah Palinové na post viceprezidentky dostal v průzkumech do vedení. Všechno ostatní hraje do ruky jim – v moderních dějinách Spojených států ještě nikdy vládnoucí strana neobhájila nejvyšší úřad v situaci, kdy to šlo s americkou ekonomikou z kopce. A s americkou ekonomikou to na konci osmileté vlády George W. Bushe jde z prudkého kopce.
Stačí pohled na první stránky jakýchkoliv světových novin. Burzovní křivky se řítí k zemi. Minulý týden zmizely z trhu dva velké finanční domy – banka Lehman Brothers zkrachovala a Meryll Lynch prodala sama sebe. Další otřesy se čekají. Nejistota a strach jsou nakažlivé. Na burzách vládne panika, ale chaos nezavládl z čista jasna.
Amerika a s ní provázaný zbytek světa balancuje na hraně recese již dobře rok. Američtí voliči přicházejí v krizi hypoték o své domy stejně, jako se hroutí finanční instituce a s nimi jejich investice. Nezaměstnanost v USA vystoupila v srpnu na své pětileté maximum – co na tom, že je stále nižší než v Evropě, před Bushem a jeho republikány bylo zkrátka lépe. Nálada znejistělých voličů je temnější každou návštěvou u benzinového čerpadla. O benzinu za sedmnáct korun za litr si průměrný Evropan sice může nechat jen zdát, jenže pro Američany,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu