Svítání nad městem hříchu
Brusel v obavách z totálního rozkradení peněz před časem zastavil přísun evropských fondů do Sofie. V tomto týdnu mají v Evropské komisi rozhodnout, zda se situace na jihu Balkánu už změnila natolik, že nejchudší člen EU bude zase moci čerpat dotační miliardy eur.
Sin City – „Město hříchu“. Před vchodem do velkého červeně natřeného klubu na jedné z hlavních sofijských křižovatek parkují velké černé mercedesy, BMW a audi. Jejich poznávací značky jako C 9999 nebo C 0330 dávají všem kolemjdoucím najevo, že se za volantem vozí někdo mocný. Dnes o půlnoci tady v Sin City zazpívá Resslava, hvězdička bulharského popu. Koncertní sál je plný zrcadel, na zdech a na stropě prosvitují vitríny s kresbami biblických motivů, uprostřed podniku barevně problikává pódium. Mezi stoly obcházejí číšníci v oranžových vestičkách a s motýlkem kolem krku.
U největšího stolu vedle pódia usedlo dvanáct vysokých a ramenatých, holohlavých mužů a objednalo si rundu Red Bullů. Resslava koncert začíná právě u jejich stolu. Zatímco zpívá o milování, mercedesech, hořkém Martini a sladkých úsměvech při západu slunce, strkají jí někteří z mužů bankovky za hluboký výstřih. Sin City je proslulým sofijským klubem, kde se spolu s herci, modelkami a sportovci baví „béčkoví mafiáni“. Pobočníci a ochránci vlivných bulharských oligarchů.
Tito „byznysmeni“ dělají stále větší starosti Evropské unii, do které Bulharsko spolu s Rumunskem v roce 2007 vstoupilo. Vláda je v souboji s mafií tak neúspěšná, že Brusel v obavách z totálního rozkradení peněz před časem zastavil přísun evropských fondů do Sofie. V tomto týdnu mají v Evropské komisi rozhodnout,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu