Svět plný svědků
Vyložená všudypřítomnost mobilních telefonů představuje „největší skok v dějinách, větší než knihtisk, který nakonec zůstal v rukou úzké skupiny lidí.
Až donedávna bylo monitorování voleb náročná a vyčerpávající záležitost. Nevládní organizace jako například americký Národní demokratický institut (NDI) vysílaly dobrovolníky do tak komplikovaných poměrů, jaké panují třeba v Nigérii, aby tam sledovali volby, sepsali údaje a formuláře odvezli či odfaxovali někam, kde je někdo manuálně zadal do počítačového systému. Tento proces byl pomalý a nespolehlivý. Případné falšování výsledků či násilí se pak šířilo rychleji než věrohodné informace.
Jenže v roce 2006 došlo k náhlému obratu. Při spolupráci s jednou organizací v Černé Hoře lidem z NDI došlo, že volby může monitorovat prakticky každý, a to velmi rychle, neboť k tomu má skvělý nástroj. Tím je mobilní telefon, ze kterého se dají posílat SMS přímo do počítače. Tento přístup se natolik osvědčil, že se hned stal standardem pro monitorování dalších choulostivých voleb. V Sieře Leone loni v srpnu hrozilo, že probíhající volby zkrachují kvůli fámám o násilí, které se rovněž šířily textovkami. Volební proces se naštěstí obnovil, když 500 pozorovatelů v různých volebních místnostech poslalo SMS do centrálního systému a ujistilo v nich organizátory, že jde pouze o fámy.
Vyložená všudypřítomnost mobilních telefonů představuje „největší skok v dějinách, větší než knihtisk, který nakonec zůstal v rukou úzké skupiny lidí,“ tvrdí Katrin Verclasová, ředitelka…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu