Kdo chce zabít Knížáka
Ten vzkaz v e-mailové schránce působil hodně absurdně: opravdu Jiří David přeposílá na všechny strany pozvánku na novou výstavu Milana Knížáka?
Ten vzkaz v e-mailové schránce působil hodně absurdně: opravdu Jiří David přeposílá na všechny strany pozvánku na novou výstavu Milana Knížáka? Ten David, který se s Knížákem nesnáší do té míry, že odmítá překročit práh jemu svěřené Národní galerie? Pointa se ukázala záhy. Expozici Podivný Kelt totiž sice vytvořil Milan Knížák, ale s generálním ředitelem zdejší největší výstavní instituce má společné jen jméno a rukopis. Milan Knížák je nový název umělecké skupiny dosud známé jako Guma Guar. A její čerstvá podvratná akce se Davidovi nemůže nelíbit.
Originální kopie
Nedávno otevřenou galerii Vernon Projekt zájemci najdou v pražských Holešovicích hned naproti populární kavárně Ouky Douky. Je to vlastně obyčejná výkladní skříň někdejšího přízemního obchodu. Ve výloze jsou nyní umístěné napodobeniny ikonických Knížákových děl: malba s názvem 1968 v podobě srpu a kladiva pokrytých srdíčky, série Destruovaná hudba složená z různě deformovaných vinylových desek nebo laminátový trpaslík upatlaný od barvy jménem Velký umělec.
Členové Milana Knížáka (Milan Mikuláštík, Richard Bakeš a Daniel Vlček) se tu snaží po svém interpretovat proslulou tezi Rolanda Barthese o „smrti autora“: tvrdí, že na současné komercializované výtvarné scéně neexistují regulační mechanismy, které by na autora pohlížely jako na obchodní značku, a proto je…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu