Anarchisté v Domě Boha Otce
Jak naložit s chátrajícím objektem, bývalým sídlem dělnického hnutí? Zatímco Přerov bez boje ustoupil strojům, v Kodani rebelové vyvolali střety s policií.
Jak naložit s chátrajícím objektem, bývalým sídlem dělnického hnutí? Zatímco Přerov bez boje ustoupil strojům, v Kodani rebelové vyvolali střety s policií.
Když před rokem svět viděl dánské vlajky i ambasády hořící po publikaci karikatur proroka Muhammada v deníku Jyllands-Posten, média měla jasno: „Nejhorší mezinárodní krize pro Dánsko od druhé světové války.“
Když před týdnem hořely automobily a popelnice přímo v Kodani a muži zákona zasahovali proti vrhačům dlažebních kostek bránícím vyklizení Domu mládeže, jasno udělal týdeník Politiken: „Největší akce v historii dánské policie.“
Mají tyto dvě události něco společného? Jediným slabým pojítkem může být čtvrť Nørrebro, kde Dům mládeže (Ungdomshuset) stával. Nørrebro je synonymem pro přistěhovaleckou čtvrť, oblastí, kde „etničtí Dánové“ jsou v rozhodné menšině vůči „novým Dánům“ (politicky korektní název imigrantů), sídlem několika mešit, místem, kde nikdy není k rvačce daleko a kam policie v noci vypravuje zdvojené hlídky.
Tady ale spojitost končí. Karikatury byly aférou mezinárodní, kdežto vyklizení a zbourání Domu mládeže je záležitostí zcela lokální – navzdory přítomnosti zahraničních aktivistů. Proč tedy tolik povyku a bojů kvůli jednomu polorozpadlému domu na adrese Jagtvej 69?
Máme své kultovní místo
„Bylo to místo, kde člověk mohl být sám sebou, kreativně se rozvíjet, i když měl…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu