0:00
0:00
Rozhovor21. 8. 200512 minut

Ztrácí se nám budoucnost

Jan Hartl (45) studoval sociologii, politologii a filmovou vědu na UK. V letech 1975–1989 působil v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. Na jaře 1990 založil s přáteli Středisko empirických výzkumů (STEM), první soukromou sociologickou firmu. Pod jeho vedením dnes STEM představuje špičkovou instituci, která se u nás věnuje především politickým výzkumům a analýzám sociálních problémů. Jan Hartl je ženatý, má dvě děti. Nikdy nebyl v politické straně.

Astronaut
Fotografie: Foto Gunter Bartoš Autor: Respekt

Jan Hartl (45) studoval sociologii, politologii a filmovou vědu na UK. V letech 1975–1989 působil v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. Na jaře 1990 založil s přáteli Středisko empirických výzkumů (STEM), první soukromou sociologickou firmu. Pod jeho vedením dnes STEM představuje špičkovou instituci, která se u nás věnuje především politickým výzkumům a analýzám sociálních problémů. Jan Hartl je ženatý, má dvě děti. Nikdy nebyl v politické straně.

↓ INZERCE

Jak vidí sociolog dění kolem CzechTeku?

Klade si otázku, zda to nemůže být tykadlem rodící se změny. Něčím, co by otřáslo naší zdánlivou pohodou, která není výsledkem uspokojení, ale spíš tápání a bezradnosti. Myslím, že CzechTek takovouto událostí není. Média ale téma držela řadu týdnů, a tak si i většina lidí udělala nějaký, třeba mlhavý názor. Došlo k jakési bilanci doby, byla to předzvěst událostí, které by někdy jindy a v jiných souvislostech mohly politickou hladinu čeřit významněji.

V této chvíli to není možné?

Většina společnosti je ukolébána ke klidu, lidé nejsou naštvaní, roztrpčení, spíš dezorientovaní, rozčarovaní, mají pocit, že se mnohé neděje dobře, ale nemají řešení, nemá to aktivní náboj. Je potřeba, aby alespoň významné skupiny společnosti došly k poznání, že bez vnitřního náboje, osobního zaujetí, se s ničím nedá pohnout.

Kde se v nás vzal ten klid?

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc