Nástrahy turistického léta
Českou sociální demokracii nedobrovolně opustil muž, který jí často v průběhu třinácti let, kdy byl jejím členem, příliš dobrou reklamu nedělal. Stalo se to minulý čtvrtek po boji znesvářených skupin v mostecké okresní organizaci. Tím vyděděncem je člen Levicové frakce Josef Hojdar.
Českou sociální demokracii nedobrovolně opustil muž, který jí často v průběhu třinácti let, kdy byl jejím členem, příliš dobrou reklamu nedělal. Stalo se to minulý čtvrtek po boji znesvářených skupin v mostecké okresní organizaci. Tím vyděděncem je člen Levicové frakce Josef Hojdar. To je místo, kde snadno uvěříte tomu, že českou metropoli loni navštívilo tři a půl milionu lidí a že jich letos má přijet ještě víc. Nekonečné davy v šortkách a s foťáky na krku Prahu milují – i když jim na ní tu a tam i něco vadí.
Dokonalý zločin se židlí
„V hotelu by mohli být milejší,“ vypočítává opatrně paní Koensová. „Taky nerozumíme značkám, takže všechno pořád musíme hledat v mapě. A v tramvaji občas nevíme, kdy vystoupit, protože hlásí dvě stanice najednou.“ Turistický kolega manželů Koensových Američan Erik Graupner je v Praze už počtvrté, letos s sebou vzal i manželku Judy a tři téměř dospělé děti. „Spáchal jsem zločin, když jsem si dovolil přesunout židli v jedné restauraci. Číšník mě pokáral a pak byl hodně nepříjemný,“ říká s úsměvem opálený padesátník, který tady byl poprvé o pražském jaru v roce 1968. „Možná je Praha prostě až moc úspěšná… Kdyby se musela víc o turisty prát, třeba by to bylo jiné. Ale jinak tohle město zbožňujeme!“
Nelze o tom pochybovat, necelých osm milionů předchůdců manželů Koensových a rodiny Graupnerových loni v Česku utratilo rekordních 107 miliard korun. A letos to…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu