0:00
0:00
26. 6. 20056 minut

Svoboda a cenzor Gates

Počítačoví nadšenci z půlky devadesátých let se mýlili. Internet není mocným lékem proti diktátorům, není nekontrolovatelným prostorem svobodných informací. Pokud by dnes v Česku nadále vládli komunisti, mohli bychom si sice číst německé noviny, nikoli ale Tigridovo Svědectví. Mohli bychom debatovat o feminismu na amerických webových fórech, ale ne na domácí síti o tom, jak rudé svrhnout. Husákovi pohrobci by stejně, jako to dnes dělají despotové v dalších státech světa, dokázali najít způsob, jak internet podrobit svému dohledu a trestat projevy svobody. Od předminulého týdne ale víme, že se jim nabídl nečekaný pomocník: firma, která celý ten báječný svět internetové svobody podstatnou měrou rozbíhala a kterou má dnes většina z nás na svém psacím stole – Gatesův Microsoft.

Počítačoví nadšenci z půlky devadesátých let se mýlili. Internet není mocným lékem proti diktátorům, není nekontrolovatelným prostorem svobodných informací. Pokud by dnes v Česku nadále vládli komunisti, mohli bychom si sice číst německé noviny, nikoli ale Tigridovo Svědectví. Mohli bychom debatovat o feminismu na amerických webových fórech, ale ne na domácí síti o tom, jak rudé svrhnout. Husákovi pohrobci by stejně, jako to dnes dělají despotové v dalších státech světa, dokázali najít způsob, jak internet podrobit svému dohledu a trestat projevy svobody. Od předminulého týdne ale víme, že se jim nabídl nečekaný pomocník: firma, která celý ten báječný svět internetové svobody podstatnou měrou rozbíhala a kterou má dnes většina z nás na svém psacím stole – Gatesův Microsoft.

V hlídce mladých revolucionářů

↓ INZERCE

Už před týdnem přinesly o této události zprávu všechny noviny (včetně Respektu), takže jen bleskově: vyšlo najevo, že se Microsoft aktivně podílí na cenzuře v Číně. Spustil totiž novou internetovou službu zvanou MSN Spaces, která dává uživatelům možnost vytvářet si vlastní jednoduché internetové stránky a na nich pak publikovat svůj deník, názory na aktuální události, vzkazy kamarádům atd. Jde vlastně o kvalitativně vyšší stupeň užívání internetu, kde se z pasivních čtenářů velice snadno, bez drahé techniky a grafických dovedností stávají aktivní tvůrci veřejně dostupných stránek (v tomto případě tzv. blogů). Podobná možnost už existuje…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc