0:00
0:00
Domov13. 4. 20039 minut

Koho léčit a koho ne

Astronaut
Fotografie: Každý den doktoři řeší otázku, jestli použít extrémně drahé léky. Zachrání tím život, nebo jen zadluží nemocnici? Foto Ludvík Hradilek Autor: Respekt

Lékaři, zdravotní pojišťovna a ministerstvo zdravotnictví minulý týden o překot vyvraceli zprávu, že novou a drahou metodu správky tepen ordinovali jen lidem do 50 let. „V praxi se věkový limit stejně nedodržoval,“ uklidňoval veřejnost Michael Aschermann za kardiologickou společnost, která limit navrhla. „Byla to chyba.“ Škrtnout z pravidel věkové omezení opravdu není žádný problém. Nic se tím však nemění na faktu, že novou a drahou spirálku dostane jen každý čtvrtý z pacientů, kterým by možná mohla pomoci. Rozhodnutí o tom, kdo ano a kdo ne, je zcela v rukou lékaře. Zatím se však nedá s jistotou říci, zda je nová metoda opravdu zásadně lepší než ta dosavadní.

↓ INZERCE

Stále nová pokušení

Možnosti medicíny jsou veliké, možnosti zdravotních pojišťoven jsou omezené. Touto větou by mohl začít snad každý rozhovor na téma léčba versus peníze. „Moderní medicína přináší stále nové šance, nová pokušení,“ říká Petr Cetkovský z pražského ústavu hematologie a krevní transfuze. „Ceny nových léků jsou ale často strašně vysoké.“ Ačkoli si to jen málokterý pacient připouští, nezbývá lidem v bílém plášti nic jiného než rozhodovat o jeho léčbě i podle toho, zda se vyplatí.

„Jsou léky, které stojí několik set tisíc korun, a když je pacientovi dáme, tak to nabourá náš rozpočet. Budeme muset jinde ušetřit,“ říká Cetkovský. „Samozřejmě…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc