Převrat starců
Jak vypadá společnost, kde každý druhý má přes šedesát let? Odpovědi se může dožít leckterý dnešní třicátník. V roce 2050 bude takovou zemí Česká republika. Změna už ostatně nastává. Osmdesátiletí řídí auta nebo letadla, v nemocnicích podstupují náročné srdeční operace – ještě před pár lety něco nemožného. Všimla si toho i reklama a v posledních letech předvádí nový typ starců: vrásčití, ale zdatní, ve všem se vyrovnají synům. Existují také méně nápadné proměny. Třeba na Praze 8 zavřeli jednu školku a místo ní vzniklo Gerontocentrum.
Jak vypadá společnost, kde každý druhý má přes šedesát let? Odpovědi se může dožít leckterý dnešní třicátník. V roce 2050 bude takovou zemí Česká republika.
Změna už ostatně nastává. Osmdesátiletí řídí auta nebo letadla, v nemocnicích podstupují náročné srdeční operace – ještě před pár lety něco nemožného. Všimla si toho i reklama a v posledních letech předvádí nový typ starců: vrásčití, ale zdatní, ve všem se vyrovnají synům. Existují také méně nápadné proměny. Třeba na Praze 8 zavřeli jednu školku a místo ní vzniklo Gerontocentrum.
Do penze v osmašedesáti
V celém vyspělém světě se prodlužuje věk a klesá porodnost, Česká republika je přesto mimořádný případ. Krátce po pádu komunismu tvořili lidé nad šedesát let desetinu populace, v roce 2015 už to bude každý pátý. Podle prognózy OSN se v roce 2050 stanou Češi sedmým „nejstarším“ národem na Zemi, se 40 % obyvatel nad šedesát let (takový podíl dnes nemá žádný stát světa).
Každá předpověď počítá s odchylkami. V příštích patnácti letech bude hodně záležet na tom, kolik v zemi přibyde přistěhovalců nebo zda se podaří zvrátit extrémní pokles porodnosti (ze 130 tisíc dětí ročně v roce 1990 na loňských 91 tisíc). Základní trend je ale jasný. „V polovině století bude podíl seniorů v rozmezí 30–45 %, s tím musíme počítat,“ říká vedoucí katedry demografie na pražské přírodovědecké fakultě Jitka Rychtaříková. Sama očekává…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu