Na zádech čápů do Afriky
Jen malý krůček od světového úspěchu stojí čeští ornitologové. Po letech nenápadné a tiché práce se mezi nimi konečně našel člověk, který tuto disciplínu dostane na stránky novin a rozhlasové vlny.
Jen malý krůček od světového úspěchu stojí čeští ornitologové. Po letech nenápadné a tiché práce se mezi nimi konečně našel člověk, který tuto disciplínu dostane na stránky novin a rozhlasové vlny. Přírodovědec a pracovník Českého rozhlasu Miroslav Bobek vymyslel unikátní projekt, díky němuž má být občanům odkryto velké tajemství.
Plán je následující: v průběhu léta chytí M. Bobek společně s několika kolegy tři čápy černé a každému upevní na záda vak s vysílačkou. Pomocí rádiového přístroje budou pak vědci „monitorovat“ pohyb svých anténou přizdobených pomocníků, aby jim neunikla chvíle odletu do afrických zimovišť. Jakmile čápi roztáhnou křídla a vzlétnou na desítky tisíc kilometrů dlouhou pouť, vyrazí za nimi dole po silnici dvě auta plně obsazená průzkumníky. Cesta devíti vědců do Afriky samozřejmě není levný výlet, a tak je jen spravedlivé, že valnou část z něj uhradí daňoví poplatníci; koneckonců kvůli nim přece vědci celou štrapáci podstupují. Pokud čápi nezemřou nebo se neztratí z doslechu, bude lidská společnost obohacena o dosud neznámou informaci: kudy vlastně čáp černý z Čech do Afriky létá.
„Pro Český rozhlas to bude atraktivní cestopis,“ říká nadšeně Miroslav Bobek. Z každého dne cesty chce posluchače rádia v krátkých reportážích seznamovat, jak se čapí konvoj před zraky vědců chová. O svém dobrodružném výletu hovoří se zápalem, který hasne jen ve chvíli, kdy se řeč stočí na peníze. „O tom bych radši pomlčel, abych nezaplašil sponzory,“ vysvětluje…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu