0:00
0:00
Kultura18. 12. 19954 minuty

Kdo by se bál Richarda Meiera?

Příjezd amerického architekta Richarda Meiera do Čech rozdělil obec našich architektů na dva tábory. Jedni se radovali, že k nám našel téměř po dvaceti letech zase cestu, druzí neskrývali obavy z téhož. Na jeho přednášce, pořádané 4. prosince v Míčovně Pražského hradu, se sešli všichni.

Astronaut

Příjezd amerického architekta Richarda Meiera do Čech rozdělil obec našich architektů na dva tábory. Jedni se radovali, že k nám našel téměř po dvaceti letech zase cestu, druzí neskrývali obavy z téhož. Na jeho přednášce, pořádané 4. prosince v Míčovně Pražského hradu, se sešli všichni. Ve vzduchu ale visela otázka: znamená to, že Richard Meier přijel proto, že dostane nabídku (nebo chuť) v Praze něco postavit? Reakce našich odborníků poukázala na rozpor, který existuje v názorech na to, má-li moderní světová architektura v Praze své oprávnění.Richard Meier se zastavil v Praze a v Brně cestou z Barcelony, kde se krátce předtím zúčastnil slavnostního otevření Muzea současného umění. Na jeho projektu se před deseti lety domluvil s barcelonským starostou Pasqualem Maragallem na jakési večeři v New Yorku. Rozhovor prý vypadal velmi prostě: Nechtěl byste u nás něco postavit? Ano, muzeum.

Nezajímá mě chaos, ale řád

↓ INZERCE

Ultramoderní bílá konstruktivistická budova těsně sousedí se starým gotickým centrem Barcelony, kde obyvatelé rozvěšují prádlo napříč úzkými uličkami. Zdá se, že toto sousedství nikoho nepobuřuje. Radnice města a katalánská regionální vláda se podělily o výsledných pětatřicet milionů dolarů a jsou s muzeem spokojeny. I Meier je pokládá za jednu ze svých nejúspěšnějších realizací.Takhle hladký průběh ale všechny jeho evropské projekty neprovázel. Při prosazování radnice v Haagu dvakrát padl starosta, pro schválení výstavní a sjezdové haly v…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc