Ztratily se doklady a nadace je svobodná
V domě číslo 31 na pražském Václavském náměstí už pět let prakticky zdarma sídlí Nadace pro architekturu a stavebnictví ABF. To by nebylo nijak zvláštní: tak výhodné místo za tak výhodných podmínek získala ABF proto, že ji v listopadu 1990 založil stát.
V domě číslo 31 na pražském Václavském náměstí už pět let prakticky zdarma sídlí Nadace pro architekturu a stavebnictví ABF. To by nebylo nijak zvláštní: tak výhodné místo za tak výhodných podmínek získala ABF proto, že ji v listopadu 1990 založil stát. Jenže nyní se šéfové nadace chystají převést všechny výnosné aktivity do dceřiné akciové společnosti - a Česká republika, zastupovaná Ministerstvem hospodářství, náhle zjišťuje, že už nemá na nadaci žádný vliv. „Nijak nám svůj postup nevysvětlili a dokumenty o vytvoření akciovky se mi z nich nedaří dostat,“ stěžuje si vedoucí Dybova úřadu Václav Kruliš. „Mám pocit, že využívají toho, že nejsou v naší působnosti.“ Dybovi úředníci nemohou najít ve svých papírech statut nadace, a proto neumějí říci, jaké má vůbec stát vůči ní nástroje.
ABF, jedna z nejbohatších českých nadací, vznikla naprosto unikátním způsobem: ředitel státního podniku Československé středisko výstavby a architektury Jan Fibiger a jeho zástupkyně Miloslava Duchková spolu s ostatním managementem před pěti lety navrhli hospodářské radě české vlády, aby se státní podnik neprodával ani nelikvidoval, ale převedl do nadace. Napodruhé návrh prošel, Fibiger se stal generálním ředitelem nadace a Duchková výkonnou ředitelkou. Statut nadace zajišťoval „příslušnému ministerstvu“ vždy jednoho zástupce v pětičlenné nadační radě - tím se stal tehdejší náměstek Jan Přikryl. Ten sice už před dvěma lety z Dybova úřadu odešel, rada má však stále stejné složení jako na…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu