Kde jste byli, když...
K populárním americkým otázkám typu "Co jste dělal, když zabili Kennedyho?" či "Pamatujete si, kde jste sledovala Armstrongovo přistání na Měsíci?" přibyla další: "Kde jste byli, když osvobodili O. J. Simpsona?"
K populárním americkým otázkám typu „Co jste dělal, když zabili Kennedyho?“ či „Pamatujete si, kde jste sledovala Armstrongovo přistání na Měsíci?“ přibyla další: „Kde jste byli, když osvobodili O. J. Simpsona?“
Před miliony diváků
První překvapení přišlo minulé pondělí. Po devíti měsících a emotivním závěru v případu dvojnásobné vraždy Nicole Brownové-Simpsonové a Ronalda Goldmana (podrobně Respekt 30/95) se čekalo, že porotci budou rozvažovat týdny. Nemálo pozorovatelů odhadovalo, že se jim nepodaří sjednotit se na verdiktu: rozhodnutí o vině či nevině muselo být totiž jednomyslné. Už první večerní zprávy však všechny vyvedly z omylu. Po necelých čtyřech hodinách (!) dospěla porota, složená z devíti občanů černé pleti, dvou bělochů a jednoho Hispánce, k ortelu. Soudce Lance Ito se jej rozhodl přijmout den poté, aby poskytl advokátům čas k urychlenému návratu do města.Při čtení rozsudku nervózní hlas úřednice vrchního soudu v Los Angeles zakolísal na Simpsonově křestním jménu Orenthal. To zakoktání trvalo věčnost. Televize v tu chvíli poskytla obraz nepopsatelného napětí: detail Simpsonovy tváře. O sekundu později táž úřednice - paní Robertsonová - oznámila, že bývalá fotbalová hvězda nestráví zbytek svého života za mřížemi, a Spojené státy se na chvilku proměnily v ochozy fotbalového stadionu. Diváci černé pleti propukli ve frenetický jásot, zatímco nemalé skupině bílých fanoušků se v šoku nahrnuly do očí slzy.Tato fotbalová metafora je snad…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu