Saharský jed
27. června byl v bádenském Mannheimu odsouzen ke pěti rokům ztráty svobody Jürgen Hippenstiel-Imhausen, obchodní ředitel firmy Imhausen Chemie GmbH. Proces měl udělat tečku za skandálem se západoněmeckou technickou pomocí libyjskému militarismu.
27. června byl v bádenském Mannheimu odsouzen ke pěti rokům ztráty svobody Jürgen Hippenstiel-Imhausen, obchodní ředitel firmy Imhausen Chemie GmbH. Proces měl udělat tečku za skandálem se západoněmeckou technickou pomocí libyjskému militarismu. Znamenal sice první konkrétní postih dosud beztrestného obchodníka se smrtí, ale přesto neodhalil a neodsoudil celé pozadí projektu Pharma 150. Podle amerických expertů vyrobila „farmaceutická továrna“ v Rabtě třicet tun zpuchýřující bojové látky, kterou se denně naplnilo pět až šest granátů.Firma Imhausen tvoří špičku ledovce, na který již po léta upozorňovala americká úřední místa. Její obchodní ředitel byl také obžalován z toho, že se „rozhodujícím způsobem podílel na plánech a výstavbě“ zmíněného provozu v libyjské Rabtě, a tím porušil zákon o zahraničním obchodu. Hrozily mu tři roky vězení. Je mírně řečeno paradoxní, že vyšší rozsudek umožnila pouze druhá obžaloba: daňový únik. Z původně předpokládaných patnácti miliónů marek se výsledná suma vyhoupla až na šedesát miliónů, a to znamenalo zvláště závažné krácení daní s maximální sazbou deset let odnětí svobody. Protože prokurátor požadoval trest šest a půl roku, mluvil Hippenstiel ve vyšetřovací vazbě poměrně otevřeně, aby si zajistil shovívavost, a sám pomohl poodhalit roušku nad státní účastí na celém podniku.
Špinavý obchod
V červnu 1984 navštívil firmu Imhausen Chemie Išan Barbutí, důvěrník Muammara Kaddáfího. Jednal o „víceúčelovém zařízení“…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu