Ruce pryč od našich křesel
Vláda představila svůj dlouho očekávaný návrh na změnu volebního systému. Jeho cíle jsou velkolepé: už nikdy žádný mocenský pat, žádná slabá koalice, žádné utlačování menších stran. Ale i když je pokus na světě, zatím se nezdá, že bychom při příštích sněmovních volbách zažili revoluci.
Vláda představila svůj dlouho očekávaný návrh na změnu volebního systému. Jeho cíle jsou velkolepé: už nikdy žádný mocenský pat, žádná slabá koalice, žádné utlačování menších stran. Ale i když je pokus na světě, zatím se nezdá, že bychom při příštích sněmovních volbách zažili revoluci. Politici se pořád shodnou jen na jediném – totiž že se na nových pravidlech hlasování stále neshodnou.
Ostré rohy kruhu
Od nového volebního systému se v Česku chtěly dvě věci: aby byl spravedlivější než ten, co máme teď, a aby přinášel jasné vítěze. Plán, který minulé pondělí schválila vláda, vypadá v tomto ohledu – a na první pohled – jako všeobecně přijatelný kompromis.
Podle návrhu z dílny ministerstva spravedlnosti by se hlasy voličů převáděly na mandáty ve dvou klíčích. Zaprvé by změna velikosti volebních obvodů a návrat k přepočítávací metodě používané během 90. let měla zajistit spravedlivější zastoupení menších stran. Právě ty totiž dnes neférově tratí – zelení před třemi lety potřebovali k jednomu mandátu více než dvojnásobek hlasů než velké partaje. Požadavek jasného volebního vítěze pak zaručuje druhý klíč, podle něhož by nejúspěšnější straně připadly při sčítání i „zbylé hlasy“ (zjednodušeně řečeno hlasy pro strany, které nepřekročily hranici nutnou pro vstup do sněmovny, a také hlasy, které v prvním kole „nevydaly“ na mandát) a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu